Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzy placówki odebrały Certyfikat Szkoły Promującej Niepodległą

Trzy placówki oświatowe z Warmii i Mazur odebrały Certyfikat Szkoły Promującej Niepodległą. Fot. M. Lewiński

Trzy warmińsko-mazurskie placówki oświatowe wyróżnione przez Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej.

Przedszkole numer 37, II Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie oraz Zespół Szkół w Rogóżu otrzymały Certyfikaty Szkoły Promującej Niepodległą. Ich uroczyste wręczenie odbyło się w Archiwum Państwowym w dniu 149. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Certyfikat Szkoły Promującej Niepodległą honorowym patronatem objęli: Piotr Sostkowski – syn Kazimierza Sostkowskiego, najbliższego współpracownika marszałka Piłsudskiego oraz prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP generał Stanisław Władysław Śliwa.

Prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP Waldemar Ziarek twierdzi, że przez ostatnie 10 lat świadomość patriotyczna nauczycieli i uczniów mocno się pogłębiła.

Jeszcze 10 lat temu, przy okazji organizowania różnych wydarzeń wspólnie ze szkołami, więcej było pytań: a po co? Dlaczego? Nie było to łatwe. Trzeba było dotrzeć do pozytywnie nastawionego dyrektora szkoły, który sam był przekonany, reprezentował podobny system wartości. Trudno myśleć o tym, żeby dzieci same z siebie promowały patriotyzm (…) Młodym trzeba przedstawiać historię Polski trochę tak, jakbyśmy prezentowali im amerykański film. Wtedy chętniej szukają tych treści. Ale jeżeli nie ma, tak jak w całym procesie dochodzenia Polski do niepodległości, tego naczelnika tylko, że w szkole, to wtedy nic dobrego się nie wydarzy.

W rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn w podobnym tonie wypowiadała się Maria Świerkowska – wicedyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno – Energetycznych w Olsztynie. Twierdzi, że to nauczyciele mają największy wpływ na to, czy patriotyzm będzie dla młodzieży prawdziwą wartością.

Przygotowanie gazetki szkolnej to za mało. W pierwszym rzędzie dajemy przykład własną osobą. Przykład idzie z góry (…) Nasza placówka łączy proces edukacyjny z wychowaniem. Od 10 lat aktywnie współpracujemy ze Związkiem Piłsudczyków RP, organizujemy wiele przedsięwzięć o charakterze wojewódzkim. Związek objął patronatem na przykład ostatnie nasze wydarzenie z 2015 roku. Był to konkurs pod tytułem „Józef Piłsudski – Żywa Legenda”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

– Patriotyzm jest mi dobrze znany – mówiła w rozmowie z reporterem Polskiego Radia Olsztyn maturzystka z II LO w Olsztynie Edyta Chumińska. – W naszym domu zawsze wywiesza się flagę podczas świąt państwowych, często rozmawia się na tego typu tematy, poza tym, sama byłam harcerką – dodała. Paweł Knoblauch z tego samego liceum podkreśla, że w ich szkole apele poświęcone ważnym rocznicom wydarzeń historycznych przygotowują wszyscy uczniowie. – Każdy przygotowuje odpowiednią część merytoryczną – mówił maturzysta.

Po uroczystym wręczeniu certyfikatów przedstawiciele szkół złożyli kwiaty przed tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Kościuszki w Olsztynie.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego 

 

(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, certyfikat
Prokuratura wyjaśnia okoliczności 2 próby samobójczej w Giżycku

Prokuratura w Giżycku wyjaśnia jak doszło do próby samobójczej ucznia i samobójstwa jednej z uczennic. Oboje chodzili do tego samego gimnazjum w Giżycku. Jak informowaliśmy, tydzień...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV