Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzy nowe ogniska ASF wykryto na Warmii i Mazurach

Fot. fotolia.pl

W trzech gospodarstwach na Warmii i Mazurach pojawił się wirus ASF. Do tej pory u trzody chlewnej zanotowano jeden taki przypadek w naszym regionie – pod koniec czerwca tego roku w Posadach, w gminie Pieniężno.

Teraz ogniska choroby wykryto w dwóch niewielkich hodowlach w gminie Srokowo: w miejscowości Wilczęta i Kosakowo. Rolnicy hodowali tam po kilka świń. O wiele większe straty wirus afrykańskiego pomoru świń spowodował w gospodarstwie w Smolance, w gminie Sępopol. Tam hodowla przekracza 1100 sztuk.

Teraz trzeba nie tylko zutylizować produkcję, ale i przeprowadzić dochodzenie – wyjaśnia wojewódzki lekarz weterynarii, Ludwik Bartoszewicz:

Musimy się dowiedzieć, jak wirus dostał się do gospodarstw i czy były one dobrze zabezpieczone.

W dwóch małych gospodarstwach zwierzęta zostały już zutylizowane. W Smolance procedura rozpocznie się w poniedziałek.

Po zlikwidowaniu hodowli rolnicy będą mogli wystąpić o rekompensaty. Zostanie wydane też rozporządzenia wojewody warmińsko – mazurskiego określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń. Do tej pory stwierdzono też 169 przypadków tej choroby u dzików na terenie województwa.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w hodowla, świnie, wirus, ASF
Rolnicy, którzy zrezygnują z chowu świń, mogą starać się o rekompensaty

Możliwe będzie udzielenie pomocy finansowej rolnikom, którzy zrezygnowali z chowu świń z powodu ASF - zakłada nowela rozporządzenia Rady Ministrów. Rekompensaty mają wynieść 136 zł za...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV