Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa rekonstrukcja krypty pod bazyliką mniejszą w Olsztynie. Będzie tam miejsce na groby arcybiskupów warmińskich

fot. Sławomir Ostrowski

Bazylika konkatedralna w Olsztynie. Fot. S. Ostrowski

Do Wielkanocy w bazylice mniejszej św. Jakuba zakończą się prace związane z wymianą instalacji oraz budową krypty dla arcybiskupów warmińskich – poinformował proboszcz ksiądz Andrzej Lesiński.

Jak wyjaśnił, prace w świątyni prowadzone są w dwóch obszarach. W podziemiach trwa rekonstrukcja krypty. W samym kościele instalacje: elektryczna, nagłośnieniowa, przeciwpożarowa i alarmowa są wymieniane i wkuwane pod tynki.

Proboszcz Lesiński powiedział, że ponieważ na prace remontowe zbierane są datki od wiernych, po zakończeniu robót wszyscy chętni będą mogli zobaczyć kryptę.

Zrobimy dzień otwarty, by można było zobaczyć to niezwykłe miejsce.

Krypta pod olsztyńską bazyliką mniejszą funkcjonowała przez wieki. Najstarszy olsztyński kościół został zbudowany w XIV wieku. Jak ustalili historycy, w XIX wieku z krypty wyniesiono trumny i zasypano ją piaskiem. Było to po tym, jak pruski konserwator zabytków zdecydował, że wszystkie pochówki mają się odbywać na cmentarzach. Zmarłych z krypty także przeniesiono na cmentarz.

Podczas prac nie znaleziono ani szczątków, ani żadnych artefaktów

– podkreślił ksiądz Lesiński. Dodał, że po opróżnieniu krypty z piasku, trzeba było obmurować jej ściany i na nowo wykonać zniszczone sklepienie.

W zrekonstruowanej krypcie ma być miejsce na 12 grobów. Decyzję o budowie podjęto po opinii specjalistów, którzy uznali, że pochówki pod posadzką mogą zagrażać bryle świątyni. Przypomnijmy,  w lewej nawie kościoła spoczywają trzej warmińscy biskupi: Tomasz Wilczyński, Jan Obłąk i Józef Drzazga.

Bazylika konkatedralna w Olsztynie. Fot. A. Podbielska

Bazylika konkatedralna w Olsztynie. Fot. fotolia

Autor: PAP
Redakcja: P.Karpiszen/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ksiądz, Olsztyn, remont, katedra, Wielkanoc, modernizacja, bazylika, arcybiskup, Jakuba, proboszcz, krypta
Ostróda żałuje, Olsztyn liczy pieniądze. Festiwal disco polo przenosi się do stolicy Warmii i Mazur

27 lipca w stolicy Warmii i Mazur ma się odbyć ogólnopolski festiwal disco polo, który przez wiele lat był organizowany  w Ostródzie. Nie wiadomo jednak, ile...

Zamknij
RadioOlsztynTV