Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tragiczny wypadek na rzece Pisie. Prokuratura umorzyła sprawę

Fot. infoPisz

Prokuratura Rejonowa w Piszu umorzyła sprawę tragicznego, sierpniowego wypadku na rzece Pisie w Piszu. Jacht z sześcioma osobami na pokładzie zahaczył wówczas masztem o czynną linię energetyczną i dwaj porażeni prądem żeglarze wpadli do wody. Na pomoc ruszył im 14-letni Ernest. Chłopiec utonął.

Do tragedii doszło 10 sierpnia 2021 roku w Piszu na rzece Pisie. Był to najpoważniejszy wypadek ostatnich lat na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny przekazał, że powodem umorzenia sprawy jest fakt, iż sternik, który odpowiadał za jacht, zginął podczas tego zdarzenia.

Postępowanie w tej sprawie wyjaśniało dwa wątki: pierwszy z nich dotyczył naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym poprzez wpłynięcie łodzią z podniesionym masztem na rzekę Pisę, w miejsce, które było oznaczone jako takie, w którym należy położyć maszt. Na skutek wpłynięcia z postawionym masztem doszło do uderzenia nim o czynną linię energetyczną. Skutkowało to nagłym wyładowaniem elektrycznym i porażeniem prądem dwóch osób, które wpadły do wody.

Prokuratura ustaliła, że załoga jachtu zdała sobie sprawę z tego, że nie zmieści się pod linią energetyczną i próbowała zatrzymać jacht przed linią. Nie udało im się to

– powiedział Stodolny.

W ocenie prokuratury wyłączną winę za niezłożenie masztu ponosi sternik jachtu, który zginął.

Na skutek porażenia prądem do wody wpadło dwóch mężczyzn z jachtu. Na pomoc skoczył im idący z kolegami nadbrzeżem rzeki 14-letni Ernest Banach. Ratując żeglarzy, sam utonął.

Postępowanie w tym kierunku toczyło się pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci chłopca. Umorzenie także nastąpiło z powodu śmierci sprawcy

– podał prokurator.

Z ustaleń prokuratury w Piszu wynika, że oprócz Ernesta na pomoc porażonym prądem mężczyznom skoczyła do wody także kobieta, która była na jachcie. Jej nic się nie stało.

Inny porażony prądem żeglarz, którego stan po wypadku był bardzo poważny, przeżył i obecnie jest pokrzywdzonym w sprawie. Zarówno jemu, jak i rodzicom zmarłego Ernesta przysługuje możliwość zaskarżenia decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania dotyczącego tego tragicznego wypadku.

14-letni Ernest Banach pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę medalem „Za ofiarność i odwagę”, a Rada Miasta Pisza nadała mu tytuł zasłużonego mieszkańca miasta.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadek, Pisz, tragedia
Znaleziono ciała matki i syna. Prawdopodobnie zatruli się czadem

W mieszkaniu ogrzewanym piecem kaflowym odnaleziono ciała matki (79 lat) i syna (58 lat). Wszystko wskazuje na to, że oboje zatruli się tlenkiem węgla. Do tragedii doszło...

Zamknij
RadioOlsztynTV