Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tradycyjnie czy elektronicznie? Przelew czy listonosz? Emeryci wskazali, jak chcą otrzymywać świadczenia

Fot. fotolia.com

Każdego miesiąca Oddziały ZUS w województwie warmińsko-mazurskim wypłacają 293,8 tys. świadczeń emerytalno-rentowych. Większość emerytów i rencistów woli dostawać świadczenia z ZUS przelewem bankowym. Ten sposób wybrało prawie 73 proc. (212,9 tys.) seniorów z Warmii i Mazur. Pozostali cierpliwie czekają na comiesięczną wizytę listonosza.

Zazwyczaj powodem tradycyjnej metody otrzymywania świadczenia jest siła przyzwyczajenia. Większość jej zwolenników może cenić też np. bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Wizytę listonosza traktują, jako miłe odwiedziny, okazję do wymiany uprzejmości.

Z drugiej strony osoby starsze coraz częściej wybierają przelew. Wydaje się, że cenią wygodę posiadania rachunku bankowego. W trakcie aktywności zawodowej większość z nich korzystała z usług banku. Przyzwyczaili się np. do udogodnień, jakie daje konto, np. płacenia za zakupy kartą debetową. Wielu z nich opłacało także rachunki poprzez bankowość internetową. Przechodząc na emeryturę nie chcą rezygnować z tych możliwości. Bank oznacza także swobodny dostęp do pieniędzy, również podczas urlopu lub leczenia w sanatorium. Osoby starsze nie trzymają gotówki w domu, dzięki czemu trudniej jest okraść lub oszukać seniora.

W sytuacji, gdy ktoś nie dostaje pieniędzy na konto tylko są tradycyjnie przysyłane przekazem pocztowym, to niestety może się zdarzyć, że są opóźnienie w ich dostarczeniu w wyniku zbyt późnego „doniesienia” pieniędzy przez listonosza. Najlepszym sposobem na regularne i pozbawione opóźnień w otrzymywaniu swoich pieniędzy jest założenie konta w banku i podanie jego numeru w najbliższej placówce ZUS. Od tego momentu można być pewnym, że zostanie dotrzymana terminowości przelewów

– mówi Anna Ilukiewicz Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim i dodaje:

Wydaje się, że to tylko kwestia czasu, aż przelewy na konto zdominują przekazy pocztowe tym bardziej, że praktycznie w każdym banku konta dla seniorów są pozbawione opłat.

Warto wiedzieć, że przelew jest korzystniejszy z punktu widzenia finansów państwa. Przekaz pocztowy kosztuje ZUS 7,12 zł, natomiast za przelewy instytucja nie wydaje ani grosza.

W 2018 roku ubezpieczyciel podpisał porozumienie o współpracy z Bankiem Pocztowym, który stworzył specjalny typ bezpłatnego konta bankowego dla świadczeniobiorców ZUS. Rachunek posiada możliwość dostarczenia przez listonosza gotówki do domu, co łączy zalety obu form otrzymywania emerytur i rent.

Aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy należy złożyć w ZUS wniosek EZP.

Dane statystyczne na lipiec 2019

Oddział ZUS w Elblągu:

  • 25,4 tys. wypłat za pośrednictwem poczty
  • 66,4 tys. wypłat na konta bankowe

Oddział ZUS w Olsztynie:

  • 55,5 tys. wypłat za pośrednictwem poczty
  • 146,5 tys. wypłat na konta bankowe

 

Źródło: Materiały prasowe
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w renta, listonosz, ZUS, emerytura, seniorzy, emeryci, rencisci
Fałszywe pielęgniarki okradły mieszkankę Elbląga. Seniorka straciła pieniądze i biżuterię

Policja ostrzega seniorów przed nadmiernym zaufaniem, którym obdarzają nieznane osoby. W ostatnich dniach dwie elblążanki zostały okradzione przez osoby, które oferowały im rzekomą pomoc. Kobiety straciły...

Zamknij
RadioOlsztynTV