Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tradycje kulinarne tematem Europejskich Dni Dziedzictwa. Oficjalne otwarcie już za nami

„Smaki Dziedzictwa” to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. W Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Małdytach, Olsztynku i wielu innych miastach regionu instytucje kultury przygotowały wystawy, warsztaty, spotkania o polskich tradycjach kulinarnych, na które składa się bogactwo wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach.

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach rozpoczęły się w Węgorzewie w Muzeum Kultury Ludowej, gdzie oprócz degustacji i pokazów rzemiosł tradycyjnych, odbyły się wykłady i koncert Piotra Krupińskiego na cymbałach wileńskich.

W Olsztynie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Starym Ratuszu czynna jest już wystawa „Smaki Dziedzictwa, Smaki Warmii i Mazur”.

Jest to wystawa dotyczącą kuchni Warmii i Mazur. Pokazujemy książki i czasopisma z regionu, które opisują kuchnie Warmii i Mazur. Mamy też dokumenty życia społecznego, bo je zbieramy. Wystawa będzie otwarta do końca września

– opowiada Iwona Bolińska-Walendzik.

Ciekawą propozycję ma także Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. To cykl pięciu reportaży w odcinkach w mediach społecznościowych i na stronie internetowej o miodzie, piwie, zbożu, dziczyźnie i rybach. O tym jak kiedyś wyglądała hodowla i uprawa, przetwórstwo, a jak obecnie wykorzystuje się te składniki w regionalnej sztuce kulinarnej opowiedzą lokalni przedsiębiorcy i pasjonaci.

 

Autor: A. Kulik
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, warsztaty, kuchnia
Otwarto wystawę poświęconą kardynałowi Wyszyńskiemu. W niedzielę odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie otwarto wystawę poświęconą prymasowi Polski, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wskazywał na związki Prymasa Tysiąclecia z Warmią, m.in....

Zamknij
RadioOlsztynTV