Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To będzie najwyższa pomoc suszowa w historii”. Na Warmii i Mazurach straty rolników przekroczyły 840 milionów złotych

Janusz Moszczyński, kierownik oddziału rolnictwa i środowiska urzędu wojewódzkiego. Fot. B. Świerkowska-Chromy

O suszy, która w tym roku szczególnie dała się we znaki rolnikom – mówił w Porannych pytaniach Janusz Moszczyński, kierownik oddziału rolnictwa i środowiska urzędu wojewódzkiego w Olsztynie.

Jak podkreślił Janusz Moszczyński komisje pracowały we wszystkich powiatach i gminach województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku straty spowodowane suszą są bardzo wysokie.

Po opracowaniu protokołów i przekazaniu ich do Urzędu Wojewódzkiego okazało się, że na Warmii i Mazurach straty przekroczyły 840 milionów złotych. Szkody oszacowano na powierzchni 504 tysięcy hektarów (…) W niektórych gminach, gdzie była duża ilość zgłoszonych wniosków pracowało po kilka komisji. Straty z tygodnia na tydzień, w miarę opracowania protokołów, okazywały się coraz wyższe.

Od 14 do 28 września biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują od rolników wnioski o udzielanie pomocy.

Chodzi o gospodarstwa rolników, gdzie w danej uprawie komisje oszacowały szkody na co najmniej 70 procent. Dla tej grupy pomoc do 1 hektara zniszczonych upraw wynosi 1000 złotych na hektar.

Janusz Moszczyński zaznaczył, że pomoc finansową otrzymają także rolnicy z gospodarstw, w których uprawach straty były znacznie mniejsze i wyniosły od 30 do 70 procent.

Pomoc ta wynosi 500 złotych do hektara. W tym przypadku wnioski będą przyjmowane od 26 września do 17 października. Pełną pomoc otrzymają rolnicy, którzy mają ubezpieczone uprawy.

Gość Porannych pytań podkreślił, że w skali całego kraju na pomoc poszkodowanym rolnikom rząd przeznaczył ponad 1,5 miliarda złotych.

Jest to najwyższa pomoc suszowa w historii. Jest ona ponad 3-krotnie wyższa od tej, która została udzielona w 2015 roku. Wówczas na pomoc suszową przeznaczono 450 milionów złotych.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Januszem Moszczyńskim

 

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, rolnik, susza
Prawie miliardowe straty w uprawach na Warmii i Mazurach. Od piątku rolnicy mogą składać wnioski o pomoc finansową

840 milionów złotych wynoszą straty w uprawach na Warmii i Mazurach w wyniku suszy. Ucierpiały plony na ponad 500 tysiącach hektarów. Największe straty odnotowano w powiatach:...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV