Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tłumy wiernych przybyły do Świętej Lipki. Uroczystościom odpustowym przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Fot. J. Żyła

Pielgrzymi z wielu miejsc regionu przybyli do Świętej Lipki na doroczne uroczystości odpustowe Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Obchody rozpoczęły się już w sobotę wieczorem Apelem Maryjnym. Po nim odbyło się czuwanie modlitewne. O północy tradycyjnie została odprawiona msza święta. Piesza Pielgrzymka Gwiaździsta do Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej wyruszyła z Mrągowa, Kętrzyna, Reszla i pobliskich parafii.

O godzinie 11:00 na Placu przed Bazyliką rozpoczęła się suma odpustowa pod przewodnictwem metropolity warmińskiego arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Po mszy wierni przeszli w procesji wokół placu przed Bazyliką.

Święta Lipka jest jednym z najbardziej znanych w kraju Sanktuariów Maryjnych. Początki kultu Matki Boskiej sięgają tam XIV wieku. Według ludowych przekazów, więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec wyrzeźbił w drewnie figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę, a potem kościół.

W 2018 roku Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce zostało wpisane na listę Pomników Historii. Odwiedza je rocznie około 400 tysięcy wiernych.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanktuarium, Świeta Lipka, pielgrzymka
Mają problem z alkoholem, narkotykami, hazardem. W Gietrzwałdzie odbyły się Ogólnopolskie Dni Trzeźwości

Wydarzenie to co roku przyciąga tłumy wiernych, którzy modlą się o siłę w walce z uzależnieniem swoim lub swoich bliskich. Alkoholicy, narkomani, lekomani, osoby uwikłane w...

Zamknij
RadioOlsztynTV