Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Theatrum anatomicum” w muzeum Kopernika

Fot. frombork.art.pl

We Fromborku w Szpitalu św. Ducha, czyli w salach należących do działu historii medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika prezentowana jest wyjątkowa wystawa, która wykorzystuje ideę „teatrów anatomicznych” budowanych w Europie od końca XVI wieku.

Jak pisze we wstępie do wystawy  kuratorka dr Jowita Jagla: „Wystawa Theatrum anatomicum jest powrotem do czasów, gdy ludzkie ciało stanowiło nie poznany do końca byt porównywany do dzieła sztuki; dzieła stworzonego przez samego Boga”. Zatem z jednej strony nauka, cielesność, a  z drugiej symboliczny świat – sacrum.

Jak wystawa „Theatrum anatomicum” ukazuje te dwie sfery?

Zatem sfera sacrum i profanum na jednej scenie „Theatrum anatomicum” w obecności licznej widowni, o czym również opowiada wystawa:

„Theatrum anatomicum”, czyli historia anatomii w  Szpitalu św. Ducha Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku potrwa do maja przyszłego roku.

 

Autor: A. Kulik
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa
Wystawa „Drugie dno”

Woda jest w tym roku motywem przewodnim Olsztyńskiego Lata Artystycznego,  jest też tematem najnowszej wystawy w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Kamienicy Naujacka. Wystawa nosi tytuł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV