Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Terytorialsi z Warmii i Mazur podsumowali 2021 rok

Fot. WOT

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowała rok służby. Dla żołnierzy to były przede wszystkim działania w ramach operacji „Silne Wsparcie” na granicy polsko-białoruskiej oraz walk a z epidemią SARS-CoV-2.

Terytorialsi organizowali szereg akcji wspierających lokalną społeczność. Żołnierze pełnią służbę na granicy już od września zeszłego roku – mówi szer. Sabina Mazurek z sekcji komunikacji 4 W-M BOT.

Początkowo ich zadania polegały na udzielaniu wsparcia poprzez działania operatorów bezzałogowych statków powietrznych, obsłudze zestawów oświetleniowych oraz prowadzeniu patroli wodnych na rzece Bug. Od dwóch miesięcy obowiązki terytoriaslów z Warmii i Mazur zostały rozszerzone o wsparcie 16. Dywizji Zmechanizowanej i prowadzenie patroli pieszych i służbę na posterunkach kontrolnych.

00:00 / 00:00

Jak dodaje szer. Sabina Mazurek, w tej chwili w Brygadzie służy prawie 3 tysiące żołnierzy.

Zrealizowaliśmy ponad 60 szkoleń rotacyjnych oraz 4 szkolenia zintegrowane na poligonach w Wędrzynie oraz Bemowie Piskim. Terytorialsi z Warmii i Mazur brali udział w wielu ćwiczeniach taktycznych współdziałając z wojskami operacyjnymi i specjalnymi.

00:00 / 00:00

Działania przeciwepidemiczne terytorialsi z Warmii i Mazur rozpoczęli w 2020 roku w ramach akcji „Trwała Odporność”. W czasie pandemii pomagali również kombatantom i osobom starszym w całym województwie.

Służbę pełnili w wielu punktach wymazowych oraz szczepiennych. Organizowali też szczepienia dla kombatantów w ich własnych domach.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wojsko Polskie, terytorialsi, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Pięć lat WOT. W tym roku powstaną kolejne brygady i jednostka specjalna

Minęło pięć lat, od kiedy WOT funkcjonują jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych. W tym roku powołane mają zostać kolejne trzy brygady i jednostka specjalna Gryf. Wojska...

Zamknij
RadioOlsztynTV