Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Terytorialsi szkolą się i rekrutują

Fot. 4. W-M BOT

Ponad 700 żołnierzy Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyło w ćwiczeniach. Zdecydowana większość odbyła planowe szkolenia rotacyjne.

Terytorialsi regularnie „wychodzą” z koszar i ćwiczą w naturalnym dla nich środowisku, w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności, za którego bezpieczeństwo odpowiadają. Jednym z ciekawszych zajęć był trening na strzelnicy w Lidzbarku Warmińskim. Strzelanie wraz z obsługą broni wykonywali żołnierze 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztyna zmodernizowaną wersją karabinka MSBS GROT. Olsztyński batalion miał także zajęcia z sygnałów dowodzenia, pracy na radiostacji, procedur i zasad bezpieczeństwa w korespondencji radiowej oraz udzielania pierwszej pomocy, obejmujące resuscytacje z wykorzystaniem AED.

Fot. 4. W-M BOT

Zanim wyruszyli w teren, przeszli testy sprawnościowe

Dobre przygotowanie fizyczne jest bowiem niezbędnym elementem przygotowania do działania w lekkiej piechocie. W dalszej części żołnierze zostali podzieleni na grupy gdzie realizowali zajęcia m.in. z funkcjonariuszami PSG Olsztyn. Ćwiczyli elementy walki wręcz, zasady postępowania w przypadku zatrzymania pojazdu, posługiwanie się środkami łączności, patrolowanie, a także podstawowe techniki linowe (wiązanie węzłów). Podczas zajęć było także uzbrajanie i ustawianie min, a następnie wykrycie ich za pomocą ręcznego wykrywacza metali.

Fot. 4. W-M BOT

Terytorialsi proponują „Wakacje z WOT”

W Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie służy już ponad 3000 żołnierzy. Żeby wstąpić w szeregi brygady, należy przejść proces rekrutacyjny i zaliczyć szkolenie podstawowe, a to rusza już pod koniec maja. Jeśli nie uda się zakwalifikować na najbliższy termin, to jednostka zaprosi na szkolenie w projekcie „Wakacje z WOT”. Skorzystanie z projektu pozwala przejść szkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki. Terytorialna Służba Wojskowa pozwala pogodzić służbę z życiem osobistym i zawodowym.

Wakacyjna propozycja szkolenia podstawowego skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, które jeszcze kontynuują naukę lub studiują, a także nauczycieli. Podobny projekt Wojsk Obrony Terytorialnej cieszył się ogromnym zainteresowaniem podczas ferii zimowych. Szczegółowych informacji udzielają Wojskowe Centra Rekrutacji. Są dostępne także na stronie internetowej: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

4. W-M BOT przygotowała dwa terminy letnich szkoleń: 8-23 lipca oraz od 29 lipca do 13 sierpnia. Niewykluczone, że w kalendarzu znajdzie się jeszcze jeden, dodatkowy termin.

Fot. 4. W-M BOT

Nie będzie taryfy ulgowej

„Wakacje z WOT” to intensywne ćwiczenia, wymagające dobrej kondycji fizycznej, zaangażowania i dużej dyscypliny. Szkolenie obejmuje zajęcia m.in. z taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Szesnastodniowe szkolenie zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, poprzedzona egzaminem, tzw. pętlą taktyczną.

Terytorialsi po takim szkoleniu zasilą szeregi poszczególnych batalionów, wchodzących w strukturę 4W-MBOT – m. in. piątego nowopowstającego 44 batalionu lekkiej piechoty w Ełku.

Redakcja: K. Ośko za WOT

Ełk będzie miał swój batalion Wojsk Obrony Terytorialnej

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkolenie, WOT
Wojsko Polskie powraca do Ełku po 20 latach. Pierwsza przysięga w lipcu

W Ełku będzie stacjonował batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze wracają do największego mazurskiego miasta po 20 latach przerwy, kiedy to rozwiązano jednostkę wojskową. Dla naszych uczniów...

Zamknij
RadioOlsztynTV