Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Teresa Piotrowska: ewakuacja Polaków z Donbasu była skomplikowaną operacją

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Fot. Łukasz Węglewski

Ewakuacja Polaków z Donbasu odbywała się w dramatycznych okolicznościach. W rejonie, z którego ewakuowaliśmy uchodźców separatyści ostrzelali autobus, zginęło 12 osób. W obawie o życie repatriantów musieliśmy zachować wielką tajemnicę i jestem szczęśliwa, że wszystko się udało – mówiła w Porannych Pytaniach minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

Repatrianci zostali zakwaterowani w ośrodku Caritas w Rybakach i w ośrodku rządowym w Łańsku na Warmii i Mazurach. W Radiu Olsztyn szefowa MSW podkreślała, że uchodźcy są wdzięczni, że mogli się wyrwać z terenów objętych działaniami zbrojnymi.

Teresa Piotrowska zapowiedziała, że teraz rozpoczną się działania prawne, które mają na celu adaptację uchodźców w Polsce. Chodzi między innymi o nostryfikację dyplomów i uregulowanie statusu prawnego tych osób. Przed pierwsze 3 miesiące organizowane będą kursy językowe i adaptacyjne, kolejne 3 miesiące to czas na znalezienie dla nich miejsc w różnych częściach Polski, gdzie mogliby założyć swoje nowe domy. W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn minister Piotrowska mówiła, że jej resort czeka na oferty pomocy uchodźcom z Donbasu. (bsc)

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Teresą Piotrowską

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w MSW, ewakuacja, Teresa Piotrowska, Dobas, Polacy z Donbasu
Poranne pytania z Teresą Piotrowską – czwartek, po godz. 8.15

Krzysztof Kaszubski zaprasza do wysłuchania rozmowy z Teresą Piotrowską - minister spraw wewnętrznych. (łw)

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV