Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Telefony zaufania ostatnią deską ratunku dzieci i młodzieży. „Niepokojące są próby samobójcze”

W ubiegłym roku z telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka połączono się ponad 60 tysięcy razy. Telefon zaufania prowadzi też Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Tylko w marcu telefoniczni konsultanci wykonali 100 interwencji ratujących życie i zdrowie dzieci.

Oba telefony zaufania są czynne całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Telefon Rzecznika Praw Dzieci numer 800 12 12 12

Ten telefon stał się pomocny dzieciom i młodzieży, szczególnie od czasu pandemii. Wtedy dzwoniły z problemami związanymi z izolacją. Teraz mamy czas wojny, która jest bardzo blisko nas. Dzieci też dotykają problemy, które dotykają nas – dorosłych, nawet w większym stopniu

– powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Najczęstszymi problemami, z jakimi dzwonią dzieci i młodzież są depresje i spadki nastroju, które często mają swoje źródło w trudnej sytuacji rodzinnej.

Przez półtora miesiąca mieliśmy ponad 100 przypadków prób samobójczych. W tych przypadkach, które do nas dotarły udało się temu zapobiec. Oznacza to, że ta ostatnia deska ratunku zadziałała.

Rozwiązaniem problemu są programy rządowe w zakresie wsparcia dzieci w szkołach.

Są w to wkładane setki milionów zł, ale kadra psychologiczna i pedagogiczna nie jest do załatwienia od ręki. Jednak niezależnie od tego, ilu byśmy mieli psychologów czy psychiatrów, to i tak nie chodzi tylko o ich liczbę. Podstawowa pomoc psychologiczna musi być w naszych domach, w naszej rodzinie

– podkreślił Mikołaj Pawlak.

Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, które chcą zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

W ubiegłym roku odebrano ponad 60 tysięcy połączeń, w tym 10 tysięcy chatów internetowych.

To narzędzie na miarę naszych czasów, ze względu na postępujące wkraczanie młodzieży w świat cyfrowy. Ten chat pokazuje, jak bardzo dzieci nie mają wokół siebie kogoś zaufanego, a często nie mają nawet zaufania do kontaktu werbalnego z kimkolwiek

– zauważył Rzecznik Praw Dziecka. Dodał, że jest to smutny wniosek dla dorosłych, mówiący o tym, że nie jesteśmy oparciem dla dzieci, które tak bardzo tego potrzebują.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę numer 116 111

W Polsce działają również inne telefony zaufania dla dzieci i młodzieży. Jeden z nich prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa fundacji Monika Kamińska, z telefonu mogą korzystać dzieci z każdego zakątka Polski.

Dużo mówi się o kolejkach do różnego rodzaju poradni, do psychologów, psychiatrów, natomiast ten telefon jest zdalną formą pomocy, która jest dostępna tu i teraz, i może z niej skorzystać każde dziecko.

Najbardziej niepokojącym problemem są próby samobójcze dzieci.

Podejmujemy coraz więcej interwencji ratujących życie i zdrowie dzieci. Tylko w marcu tego roku podjęliśmy ich 100. Kiedy dziecko dzwoni do nas i mówi, że chce podjąć próbę samobójczą, albo jest w trakcie próby samobójczej nasi konsultanci zostają wtedy na linii, towarzyszą dziecku, a w tym czasie opiekun dyżuru powiadamia odpowiednie służby, aby uratować dziecko.

W ocenie Moniki Kamińskiej to sygnał, że należy zaopiekować się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży.

Jeszcze niedawno dzieci najczęściej mówiły o kłopotach z rówieśnikami, o kłótniach z rodzicami, natomiast od kilku lat tematem numer jeden są problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Dzieci mówią między innymi o tym, że nie radzą sobie ze stresem, że nie widzą sensu życia, że okaleczają się, że czują permanentny lęk.

Co mówią anonimowe dzieci do słuchawki telefonu, możemy przeczytać na stronie fundacji.

Mój tata znęca się nade mną i mamą. Boję nas, grozi, że nie możemy nikomu opowiedzieć, co się dzieje w naszym domu. Mama tylko płacze i milczy. Nie wiem co robić. Już nie daję rady

– czytamy.

Dzieje się ze mną coś dziwnego. Nie mogę spać, nie mam siły wstawać do szkoły. Bardzo stresują mnie nawet drobne rzeczy, już nic mnie nie cieszy. Najchętniej całe dnie spędzałbym w łóżku

Podczas rozmów z telefonem zaufania obowiązuje zasada „ABCD”. Oznacza to, iż jest to telefon anonimowy, bezpłatny, a konsultanci są cierpliwi i dyskretni. Najważniejsze, aby być wyrozumiałym i żeby dziecko, które dzwoni, czuło się ważne. Często mówią nam, że rodzice w ogóle z nimi nie rozmawiają, że nikt nie zwraca na nie uwagi.

Numer 116 111 został uruchomiony w 2008 roku zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Ten numer został zarezerwowany we wszystkich krajach UE, aby działały pod nim telefony zaufania dla dzieci.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziecko, telefon, nastolatka, telefon zaufania, dziewczyna, smutna dziewczyna, Rzecznik Praw Dzieci
Brak reakcji potęguje skalę przemocy. Dane są zatrważające

Są narzędzia i pieniądze na działania, które mogą ograniczyć zjawisko przemocy. Wciąż jednak kuleje postawa społeczna. Po śmierci maltretowanego przez ojczyma Kamila z Częstochowy trwa dyskusja...

Zamknij
RadioOlsztynTV