Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tanie leki dla seniorów i podwyżki dla budżetówki. Lewica przedstawiła program

Fot. D. Grzymska

Bezpieczna Rodzina i Bezpieczny Senior to pakiety programowe Lewicy. Przedstawiciele tej partii zaprezentowali je na konferencji prasowej w Olsztynie.

Warmińsko-mazurski poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek przekonuje, że wszystkie leki dla seniorów powinny kosztować 5 złotych. Należy także zmienić zasady przyznawania tzw. wdowiej renty, która ma polegać na przejęciu w całości świadczenia zmarłego współmałżonka plus 25 procent ze swojego świadczenia, a także rewaloryzację rent i emerytur o 12 procent.

W przypadku śmierci jednego ze współmałżonków będą mogli wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie plus 25 procent świadczenia, z którego rezygnują. Składamy projekt ustawy o 2 waloryzacji emerytur, która powinna mieć miejsce 1 września 2022 r. i wynosić ok. 12 procent. W przypadku średniej emerytury będzie to oznaczało ok. 300 zł podwyżki, a najniższe świadczenie wzrosłoby o ok. 180 zł.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Pakiet Rodziny zaprezentował Władysław Mańkut, współprzewodniczący Nowej Lewicy w naszym regionie. Pakiet proponowany przez tę partię wynika z inflacji i proponuje rozwiązania dla kredytobiorców, polegające na zamrożeniu na jakiś czas WIBOR-u oraz podwyżki dla pracowników tzw. budżetówki.

Mówimy o potrzebie zamrożenia WIBOR-u. Jesteśmy za tym, by przez określony czas banki były zobowiązane ustawowo do zmiany stóp oprocentowania kredytów hipotecznych i kredytów na mieszkania, jak również spojrzeć na poziom zarobków w sferze budżetowej. Poziom i tempo inflacji upoważnia nas, aby to było minimum 20 procent wprowadzić do osłony.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lewica, Władysław Mańkut, Marcin Kulasek, program, Nowa Lewica
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej, Program Inwestycji Strategicznych i zatrudnienie uchodźców. Słuchaj audycji My, Wy, Oni

Audycja publicystyczna My, Wy, Oni to spotkanie przedstawicieli partii politycznych. Gośćmi Krzysztof Kaszubskiego byli: Piotr Cezary Lisiecki - Konfederacja/Ruch Narodowy Adam Krzyśków – Polskie Stronnictwo Ludowe...

Zamknij
RadioOlsztynTV