Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tak chrzczono przez 1050 lat

Chrzcielnice, naczynia do święconej wody, białe szaty do chrztu oraz przepisy i formuły modlitw, które obowiązywały przed wiekami przy sprawowaniu tego sakramentu można oglądać na wystawie „Baptismalia” w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Wystawę w zamku zorganizowano z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jest na niej 65 zabytków, które pochodzą ze zbiorów muzeum, kilkunastu parafii w regionie i biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum”. Po raz pierwszy udało się zgromadzić w jednym miejscu tyle obiektów, które bezpośrednio lub pośrednio są związane z przekazywaniem sakramentu chrztu.

Szatka do chrztu z lat 30. XX wieku. Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Wśród eksponatów są chrzcielnice, misy chrzcielne, naczynia do przygotowywania święconej wody, świeczniki pod paschały, anioły chrzcielne, pamiątkowe medale oraz koszulki i sukienki do chrztu. Zabytki pochodzą nie tylko z kościołów katolickich, ale również ewangelickich i poewangelickich.

Anioł chrzcielny z ok. 1750 roku. Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Kociołek do przygotowywania święconej wody z 1665 roku. Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Ozdobą ekspozycji jest tzw. Biblia Leopolity, wydana w 1561 roku przez krakowską oficynę „Dziedzice Marka Szarffenberga. Uważana jest za pierwszy drukowany polski przekład całej biblii. To prawdopodobnie jedyny w polskich zbiorach egzemplarz z kolorowanymi ręcznie ilustracjami.

Biblia Leopolity. Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Księga jest zdobiona licznymi drzeworytami, których oryginały pochodziły z Biblii Lutra wydanej w 1534 roku w Wittenberdze. Zwiedzający olsztyńską wystawę mogą zobaczyć dwa z nich o tematyce chrzcielnej – „Chrzest Jezusa w Jordanie” i „Chrzest dworzanina etiopskiego”.

Biblia Leopolity – „Chrzest Jezusa w Jordanie”. Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Biblia Leopolity – „Chrzest dworzanina etiopskiego”. Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Wśród prezentowanych starodruków są też agendy i rytuały wydane w XVI-XVIII w. przez biskupów warmińskich, czyli podręczniki do sprawowania kultu liturgicznego. Opisują one obowiązujące w tej diecezji obrzędy i ryty kościelne, w tym przepisy i formuły modlitw związane z chrztami.

Na wystawie są też zabytki archeologiczne pochodzące z X-XII w. i będące dowodem kontaktów Prusów ze światem chrześcijańskim: enkolpiony i krzyże relikwiarzowe, gotlandzkie okucia pochew mieczy z wyobrażeniem ukrzyżowania czy miecz z Nadrenii z inskrypcją „Amen”.

Są również przedmioty z XIII-XIV w. świadczące o postępującej chrystianizacji plemion pruskich, w tym zapinki typu „Ave Maria”. Niektóre z tych eksponatów pokazują współistnienie dawnych pogańskich wierzeń z nową religią – np. amulety z pazurami niedźwiedzi odnalezione w pruskich grobach chrześcijańskich.

Wystawę „Baptismalia” zorganizowało Muzeum Warmii i Mazur i Warmińska Kuria Metropolitalna. W olsztyńskim zamku będzie można ją zwiedzać do końca września.

 

(kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, wystawa, Muzeum Warmii i Mazur, eksponaty, chrzest
Kolej(ne) zabytki ełckiej kolei

Muzeum Historyczne w Ełku istnieje od niedawna. Chociaż nie ma jeszcze stałej wystawy, to może się poszczyć zabytkami kolejnictwa, które systematycznie remontuje. Placówka właśnie odrestaurowała ciężką...

Zamknij
RadioOlsztynTV