Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Sztuczna inteligencja i kajaki, czyli studencka innowacja w Olsztynie
Olsztyn na dwa dni zamienił się w centrum młodej nauki i technologii – wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia łączącego naukę, pasję i naturę. Od soboty do niedzieli odbywa się CAIAK – Conference, AI and Kayaking, czyli konferencja skupiająca młodych pasjonatów sztucznej inteligencji z całej Polski.
Organizatorem jest Koło Naukowe Sztucznej Inteligencji „Czarna Magia” działające przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Była pewna luka na rynku wydarzeń w Polsce. Nie było żadnego dla kół naukowych zajmujących się sztuczną inteligencją, więc takie wydarzenie powstało. A z racji tego, że Olsztyn ma swoje walory przyrodnicze, to właśnie pojawił się wątek kajaków
– tłumaczył Jan Karaś, pomysłodawca CAIAK-a i założyciel koła „Czarna Magia”.
W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele kół naukowych z czołowych uczelni, m.in. Politechniki Warszawskiej, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Młodzi naukowcy prezentują swoje badania i projekty z zakresu sztucznej inteligencji, wymieniają się doświadczeniami i budują sieć kontaktów.
– Nasz najnowszy projekt to system wieloagentowy do udzielania wsparcia psychologicznego w miejscu pracy – mówił Patryk Marek, prezes Koła Naukowego Uczenia Maszynowego „Atlas” z Politechniki Lubelskiej.
O innowacyjnych inicjatywach mówił także Remigiusz Sęk, prezes „Czarnej Magii”. Wśród nich znalazły się m.in. projekt tworzący mapy z warstwami dróg i architektury oraz „Scribe” – system generujący narracje do projektów dostępnych w sieci. – Jest w stanie wygenerować ścieżkę dźwiękową, w której zawarte są informacje na temat interesującego nas projektu – podkreślił.
Nie zabrakło również inspirujących prelekcji gości z branży. Jednym z nich był Kuba Jażdżyk, założyciel serwisu Zaklepuje.To – startupu oferującego rezerwacje kajakowe online. – Opowiem o tym, jak to się zaczęło, jak wpadliśmy na pomysł booksy dla kajaków. Firmę, która po prostu obsługuje rezerwacje kajakowe – zapowiedział.
CAIAK to jednak nie tylko wykłady i prezentacje. Organizatorzy zadbali również o integrację uczestników – w programie znalazły się ognisko oraz niedzielny spływ kajakowy, który pozwala na bliższe poznanie się i wymianę pomysłów w swobodniejszej atmosferze. – Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której można wymienić wiedzę, zainspirować się i spędzić miło czas – mówi Jan Karaś.
Wydarzenie pokazuje, że nauka nie musi być zamknięta w murach uczelni. To połączenie pasji do technologii z aktywnym stylem życia i wspólnotą ludzi, którzy chcą zmieniać świat – zaczynając od Olsztyna.
Organizatorem CAIAK jest Koło Naukowe Sztucznej Inteligencji „Czarna Magia” działające przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: Z. Gładysz
Redakcja: Ł. Sadlak
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
„EAST Progress – kierunek na AI”. Na UWM rozmawiano o sztucznej inteligencji
-
Studentki UWM w Olsztynie wygrały Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet
-
UWM rozpoczął rekrutację na studia. Nowe kierunki i terminy zapisów
-
Święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnia działa już 26 lat