Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szczyt bliskowschodni, relacje polsko-izraelskie i Marsz Równości ulicami Olsztyna. Posłuchaj audycji

Od lewej: H. Falkowski, W. Śląska-Zyśk, K. Królak, D. Rudnik, M. Kuchciński.

Politycy rozmawiali o skutkach szczytu bliskowschodniego, relacjach polsko-izraelskich oraz o Marszu Równości, który w czerwcu przejdzie ulicami Olsztyna.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Katarzyna Królak – Nowoczesna,
  • Wioletta Śląska-Zyśk – Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Henryk Falkowski – Kukiz’15,
  • Marcin Kuchciński – Platforma Obywatelska,
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość.

Premier Mateusz Morawiecki podsumował konferencję bliskowschodnią.
Zapowiedział, że nie była jednorazowym wydarzeniem, ale początkiem czegoś większego. W jego ocenie sytuacja na Bliskim Wschodzie ma konsekwencje nie tylko w tym regionie, wpływa także na cały świat. Premier mówił przede wszystkim o zagrożeniu terroryzmem, a także zwracał uwagę, że jeśli nie rozwiążemy tych problemów, to będzie jeszcze gorzej.

Relacje polsko-izraelskie.
Podczas pobytu na bliskowschodnim szczycie w Warszawie szef izraelskiego rządu miał powiedzieć, że podczas Holocaustu Polacy kolaborowali z Niemcami. Benjamin Netanjahu miał dodać, że nie zna nikogo, kto został pozwany za takie stwierdzenie. Z kolei w niedzielę pełnomocnik izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz odnosząc się do słów premiera Netanjahu, stwierdził: „Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela), któremu Polacy zamordowali ojca, ‚Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki’. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych”.

Olsztyński Marsz Równości odbędzie się 15 czerwca.
Jego hasło przewodnie to  „Miłość, Równość, Solidarność”. Jak mówiła jedna z organizatorek, Agata Szerszeniewicz z Partii Razem, Olsztyński Marsz Równości działa na rzecz równości osób dyskryminowanych ze względu na orientację seksualną, płeć, niepełnosprawność, kolor skóry czy stan majątkowy.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WY, my, oni, H. Falkowski, W. Śląska-Zyśk, K. Królak, D. Rudnik
Program „Mama 4 Plus”, kształcenie zawodowe i zmiana ustawy o związkach – posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli: Waldemar Klocek - prezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu Wojciech Kowalski - Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność Jarosław Szunejko - przewodniczący Rady OPZZ województwa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV