Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Systemy płatności internetowych – jak wybrać ten właściwy?

Zakupy online zmieniają funkcjonowanie wielu biznesów. Podmioty działające dotąd stacjonarnie coraz chętniej zaczynają prowadzić własne sklepy internetowe, widząc w tym możliwość pozyskania nowych klientów, a co za tym idzie zwiększenia zysków. Aby przyspieszyć dokonywanie płatności warto skorzystać z nowoczesnych systemów transakcyjnych, które ułatwiają rozliczenia pomiędzy klientem i sprzedawcą.

Rozwój rynku e-commerce

Pandemia koronawirusa przyspieszyła i tak dynamiczny rozwój handlu w internecie. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez PWC, w 2026 roku wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld zł. Z badań wynika również, że nie jest to chwilowy trend. Zdecydowana większość respondentów nie zamierza rezygnować z dokonywania zakupów online nawet po zakończeniu pandemii. Trudno się dziwić. Przeglądanie oferty produktowej na własnym komputerze lub smartfonie jest po prostu wygodne. Oszczędza też sporo czasu, a często także pieniędzy – ceny można łatwo sprawdzić w porównywarkach internetowych.

Z drugiej strony przeniesienie swojej działalności do sieci jest też szansą dla przedsiębiorców. Działania marketingowe prowadzone w internecie i przejście na sprzedaż wysyłkową znacznie rozszerza pole działania firmy i umożliwia pozyskanie nowych klientów. Internet jest też szansą dla wytwórców produktów niszowych (np. rękodzieło, self-publishing) – pozwala budować wizerunek marki, zainteresować klientów swoim produktem i zwiększyć jego sprzedaż. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi kosztami na początku działalności. Odpowiednia prezentacja oferty wymaga najczęściej stworzenia strony internetowej, przygotowania zdjęć i opisów produktowych oraz działań marketingowych. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia rozliczania transakcji w internecie. Jeśli chcesz odnieść sukces przy sprzedaży internetowej, musisz zdecydować się na wykorzystanie dobrego, przede wszystkim szybkiego i bezpiecznego systemu płatności online.

System płatności online – co to takiego?

System płatności internetowych, zwany inaczej bramką, pozwala na przyspieszenie rozliczenia między stronami transakcji. Jeszcze kilka lat temu, dokonując zakupów przez internet, trzeba było liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania – sprzedawca wysyłał towar dopiero wtedy, kiedy na jego koncie firmowym zaksięgowano przelew zlecony przez klienta. Cyfryzacja pozwoliła znacznie skrócić czas oczekiwania – na rynku funkcjonują dziś firmy, które specjalizują się w obsłudze płatności w internecie. Udostępniają one zróżnicowane metody rozliczania transakcji (BLIK, płatność kartą, PayPal, szybki przelew itp.) dla klientów sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Żeby możliwość skorzystania z tego rodzaju usług była możliwa, obie strony transakcji muszą dysponować adresem e-mail.

Oczywiście za tego typu usługi właściciel sklepu internetowego ponosi pewne opłaty od transakcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu płatności?

Oprócz wysokości opłaty przy wyborze bramki płatności online trzeba uwzględnić jeszcze inne aspekty. Warto tu przede wszystkim wczuć się w rolę klienta – jeśli zaoferowane przez sklep formy płatności nie będą dla niego dogodne, przejdzie do konkurencji. Kluczowym aspektem jest więc wybór systemu obsługującego zróżnicowane metody przesyłania środków. Niezbędna jest obsługa płatności kartą. Inne formy rozliczania mogą być opcjonalne. Podpowiedzią mogą być tutaj dane statystyczne, które wskażą, w jaki sposób konsumenci najchętniej dokonują płatności w internecie.

Z drugiej strony system powinien również spełniać oczekiwania sprzedającego. Tu najistotniejszy jest system rozliczeń, który decyduje o tym, jak szybko pieniądze znajdą się na Twoim koncie. Na wygodę prowadzenia sklepu internetowego wpływa też obsługa zwrotów oraz wygodny dostęp do panelu administracyjnego.

Dlaczego warto zdecydować się na system płatności online?

Jeśli chcesz sprzedawać w internecie, nie musisz korzystać z systemu płatności online. Oczekiwanie na tradycyjny przelew jest jednak czasochłonne, co przekłada się również na wydłużony czas dostawy. To z kolei może zniechęcić niektórych klientów, którzy zrezygnują z zakupu w Twoim sklepie. Systemy płatności online to nie tylko wygoda i oszczędność czasu dla klienta i sprzedawcy, ale także bezpieczeństwo przy dokonywaniu płatności przez internet.

https://i.imgur.com/GCyxsYi.png

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w internet
Awaria systemu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Problem dotyczy nie tylko Olsztyna

Biuro prasowe olsztyńskiego ratusza poinformowało, że awaria systemu, za pomocą którego młodzież miała składać podania w naborze uzupełniającym do wybranych szkół ponadpodstawowych, została wykryta przed południem...

Zamknij
RadioOlsztynTV