Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sylwia Jaskulska i Patryk Kozłowski: szerokopasmowy internet nie dotarł tam gdzie miał dotrzeć

Wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska i radny wojewódzki PiS Patryk Kozłowski. Fot. BSC

O problemach z szerokopasmowym internetem na Warmii i Mazurach rozmawiali w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska i radny wojewódzki PiS Patryk Kozłowski.

W regionie cały czas są problemy z funkcjonowaniem tzw. „ostatniej mili”, czyli dostarczeniem internetu bezpośrednio do użytkowników. Są miejsca gdzie sieć funkcjonuje, jednak w większości przypadków operatorzy nie byli zainteresowani pociągnięciem internetu do oddalonych od centrum sieci domów. Inwestycja, która kosztowała samorząd województwa 327 milionów złotych cały czas generuje dodatkowe koszty. Opóźnienia w doprowadzeniu internetu do poszczególnych domów są spowodowane wysokimi opłatami za zajęcie pasa drogowego. Jak powiedziała Sylwia Jaskulska wysokość tych opłat zmieni autopoprawka do uchwały zarządu województwa.

Na sesji sejmiku zostanie wprowadzona autopoprawka do uchwały (…) Bariery finansowe zostaną obniżone. Kilkaset milionów złotych zostanie zainwestowanych w rozwój „ostatniej mili”. Koszty umieszczenia urządzeń i podatku od nieruchomości zostaną obniżone. Szybki internet dotrze także do szkół.

Radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości Patryk Kozłowski przypomina, że od ponad roku było wiadomo, że koszty związane z opłatami są zbyt duże i należało coś z tym zrobić.

Dziwię się, że trzeba było czekać 12 czy 15 miesięcy, żeby wprowadzić taką uchwałę. Z jednej strony trzeba się cieszyć, że wreszcie zostało to zrobione. Ale nie oznacza to, że samorządy gminne czy powiatowe będą się dostosowywały do tej uchwały. To jest propozycja, która ma im pomóc, w tym (…) jak traktować swoje pasy drogowe.

Samorząd wojewódzki nie ma jednak żadnego wpływu na samorządy gminne w tej sprawie – dodaje Sylwia Jaskulska.

To jest dobra wola każdego z samorządów a myślę, że suweren przy każdych wyborach rozlicza za zrealizowane inwestycje i każda inwestycja jest ważna (…) budowa wodociągu, kanalizacji i budowa sieci telekomunikacyjnej.

W Porannych Pytaniach radny Patryk Kozłowski ubolewał nad tym, że na Warmii i Mazurach szerokopasmowy internet nadal nie działa.

Samorząd województwa zerwał umowę z dotychczasowym operatorem, a więc sieć nadal nie funkcjonuje i nie działa.

Z opinią ta nie zgodziła się Sylwia Jaskulska, która przekonywała, że wszystko działa.

To jest projekt, który musi być monitorowany i jest sprawność (…) Myślę, że słusznie zarząd województwa wypowiedział umowę. W tej chwili jesteśmy w procedurze administracyjno-prawnej (…) wszystko robimy po to, żeby lepiej świadczyć te usługi (…) To jest projekt, który jest realizowany od 2009 roku.

Radny Kozłowski podkreślał w Polskim Radiu Olsztyn, że dopiero gdy internet trafi do odbiorców detalicznych będzie można mówić o tym, że ta sieć naprawdę działa.

Mam pytanie, ile osób na Warmii i Mazurach jest podpiętych do tej sieci i ile osób z niej korzysta. Jakie dane zakładam samorząd.

Sylwia Jaskulska przytoczyła badania przygotowane przez ministerstwo administracji i cyfryzacji

100 tysięcy punktów to są typowe białe plamy w regionie, gdzie całkowicie brakuje internetu (…) Widzimy ogromne potrzeby i należy pamiętać, że w 2009 roku byliśmy na ostatnim miejscu w kraju pod względem dostępności do sieci usług telekomunikacyjnych.

– Paradoksem tej sieci jest to, że miała dotrzeć do tzw. białych plam, a teraz okazuje się, że podłączenie tych białych plam jest nieopłacalne – podsumował Patryk Kozłowski z Prawa i Sprawiedliwości. Goście Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn rozmawiali także o stanie środowiska na Warmii i Mazurach.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Sylwią Jaskulską i Patrykiem Kozłowskim.

00:00 / 00:00

Wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska i radny wojewódzki PiS Patryk Kozłowski. Fot. BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sieć, PiS, internet, wicemarszałek, województwo, radny, Sylwia Jaskulska, Patryk Kozłowski
Młodzi programiści z Działdowa najlepsi w regionie

40 zespołów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warmii i Mazur zmierzyło się z wiedzą programistyczną. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyły się 8. Zespołowe Zawody...

Zamknij
RadioOlsztynTV