Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto Straży Granicznej. Formacja obchodzi 29 rocznicę powstania

Fot. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

16 maja to Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia w 1991 roku formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzisiejsza Straż Graniczna to nowoczesna formacja mundurowa, w której służbę pełni blisko 14,4 tys. funkcjonariuszy (w tym 4026 kobiet). W wykonywaniu ustawowych zadań funkcjonariuszy wspiera prawie 3,4 tys. pracowników (w tym ponad 2 tys. kobiet).

Struktury Straży Granicznej tworzą:

  • Komenda Główna,
  • Biuro Spraw Wewnętrznych,
  • dziewięć oddziałów (Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Karpacki, Śląski, Nadodrzański, Morski, Nadwiślański) oraz
  • trzy ośrodki szkolenia (w Koszalinie, Kętrzynie i Lubaniu).

Zgodnie z ustawą do głównych zadań formacji należy ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu, kontrola ruchu granicznego., przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz zwalczanie przestępczości o transgranicznym charakterze.

Różnorodność działań
W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej i przynależnością do strefy Schengen ochrona granicy państwowej ma inny charakter na różnych odcinkach granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona wschodniej granicy RP, będącej jednocześnie granicą zewnętrzną UE, to zarówno kontrola ruchu granicznego, jak i patrolowanie oraz monitorowanie granicy przy użyciu wież obserwacyjnych i pojazdów wyposażonych w sprzęt noktowizyjny i perymetryczny. W systemie ochrony granicy istotną rolę odgrywa również lotnictwo. Statki powietrzne wykorzystuje się m.in. do patrolowania obszarów morskich i lądowych, do prowadzenia akcji pościgowych i współdziałania z jednostkami prowadzącymi działania na lądzie oraz do działań ratowniczych.

Na terenie całego kraju realizowane są działania związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Są to kontrole legalności pobytu i kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców oraz prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Walka ze zorganizowaną przestępczością
Funkcjonariusze realizują również wiele czynności, które pozostają niewidoczne ze względu na ich operacyjny charakter, ale to one są najważniejsze z punktu widzenia przeciwdziałania i zwalczania przestępczości zorganizowanej. Praca operacyjno-śledcza ma szczególne znaczenie w realizacji zadań, związanych z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji oraz zwalczaniem przestępczości o międzynarodowych charakterze. Kluczowe znaczenie w zwalczaniu grup przestępczych, z uwagi na ich międzynarodową działalność, ma współpraca z innymi krajami. Straż Graniczna jest uczestnikiem wspólnych operacji oraz zespołów śledczych w sprawach koordynowanych przez Europol, a realizowanych przez organy ścigania innych państw członkowskich UE.

Służba poza granicami RP
Straż Graniczna regularnie uczestniczy w misjach agencji FRONTEX, a od 2011 roku także podejmuje samodzielne zadania, wspierając państwa bałkańskie, zagrożone kryzysem uchodźczym. Aktualnie zadania poza granicami RP wykonuje 79 funkcjonariuszy SG, z czego 38 w uczestniczy w operacjach Agencji, 20 pełni służbę w Republice Macedonii Północnej, zaś 15 jest delegowanych do agencji międzynarodowych, misji UE i placówek zagranicznych RP.

Czworonożni funkcjonariusze
W szeregach Straży Granicznej pełnią służbę również czworonożni funkcjonariusze. Ponad 260 psów służbowych realizuje zadania patrolowo-obronne, wykrywa towary akcyzowe, narkotyki oraz materiały wybuchowe i broń. W Bieszczadzkim Oddziale SG, jako jedynym w Polsce, realizowane są patrole konne. Funkcjonariusze dosiadają tu ośmiu wierzchowców, mogąc dzięki nim patrolować trudno dostępne i cenne przyrodniczo rejony górskie.

Zobacz więcej
– strona internetowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej – https://www.wm.strazgraniczna.pl/
– awans generalski dla Komendanta W-M Oddziału SG płk. SG Roberta Inglot – https://bit.ly/363TfF0

Redakcja: Ł.Węglewski za strazgraniczna.pl

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż graniczna
Generalskie szlify dla komendanta warmińsko-mazurskiej straży granicznej Roberta Inglota. Nominację odebrał z rąk prezydenta Dudy

Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk Robert Inglot otrzymał nominację generalską. Jest jednym z trzech oficerów awansowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek ministra spraw wewnętrznych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV