Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Światowa prapremiera koncertu fletowego napisanego na zamówienie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Fot. Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Do instytucji przenoszących życie koncertowe do sieci dołącza Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Jedna z zaplanowanych transmisji obejmuje prawykonanie II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej – utworu znajdującego się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

W najbliższy piątek, 20 listopada o godz. 19 na kanale YouTube Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej po raz pierwszy będzie można usłyszeć najnowszy koncert fletowy Marty Ptaszyńskiej. Partię solo w tym trzyczęściowym utworze wykona światowej klasy flecistka Agata Igras, której towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii prowadzona przez Piotra Sułkowskiego. Nawiązujący do bliskowschodniej mistyki, łączący lirykę i kantylenę z wirtuozerią II Koncert na flet i orkiestrę eksponuje zarówno wszechstronne możliwości techniczne, jak i barwowe instrumentu. To kolejny utwór, który wyróżnia się charakterystyczną dla Ptaszyńskiej niezwykłą kolorystyką i bogactwem faktur.

Marta Ptaszyńska jest jedną z najciekawszych twórczyń swojego pokolenia; kompozytorką, perkusistką i organizatorką życia muzycznego aktywną zwłaszcza w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Dzięki łączeniu elementów awangardowych z tradycyjnymi oraz dużej wrażliwości na brzmienie utwory Ptaszyńskiej są doceniane przez szeroką publiczność. Za swoją działalność kompozytorka została w 2010 roku wyróżniona nagrodą John Simon Guggenheim Foundation w dziedzinie kompozycji – wyróżnienie to należy do najbardziej prestiżowych nagród amerykańskich przyznawanych w różnych dyscyplinach sztuki i nauki.

Transmisja prawykonania II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej będzie dostępna na kanale YouTube Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie.

Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie Filharmonii czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 10–17 oraz na stronie www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koncert, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Agata Igras
Zachorowania na COVID-19 wśród muzyków Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Odwołano piątkowy koncert

Przypadki zachorowań na COVID-19 są także wśród muzyków Orkiestry Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Z tego powodu odwołano piątkowy koncert poświęcony muzyce Mozarta. Odbędzie się natomiast czwartkowy koncert z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV