Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Św. Marcin ma zostać patronem Kętrzyna

Bazylika św. Jerzego w Kętrzynie. Fot. Alicja Kulik

Władze Kętrzyna rozpoczęły starania o ustanowienie św. Marcina patronem miasta. Oficjalny wniosek samorządu o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie zostanie skierowany do kurii metropolitalnej archidiecezji warmińskiej.

Jak poinformował przewodniczący rady miejskiej Kętrzyna Dariusz Duczek, uchwałę wyrażającą wolę ustanowienia patrona podjęli jednomyślnie radni podczas kwietniowej sesji. Upoważnia ona władze miasta do wystąpienia z wnioskiem do abp. warmińskiego Wojciecha Ziemby o rozpoczęcie procedury kościelnej w tej sprawie.

„Podpisałem dokumenty związane z uchwałą i w najbliższych dniach prześlemy odpowiednie pismo do kurii. Procedura jest dość długa, ale mam nadzieję, że wszystko się powiedzie i uda się zdążyć do listopada”

– powiedział Duczek.

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, postać św. Marcina związana jest nierozerwalnie z historią Kętrzyna. Dzień tego świętego przypada 11 listopada, gdy obchodzona jest także rocznica założenia miasta w 1357 r. i Narodowe Święto Niepodległości.

W tym dniu kętrzynianie uczestniczą w organizowanych od 10 lat Mazurskich Morcinkach, a od ub. roku również w barwnym Orszaku św. Marcina, który przechodzi ulicami miasta. Dlatego – w ocenie władz samorządowych – ustanowienie patrona „uświetni i wzbogaci uroczystości o charakterze patriotycznym i lokalnym”.

Św. Marcin (ur. 317 r. lub 335 r. – zm. 397 r.) był rzymskim legionistą, a potem zakonnikiem i biskupem Tours. Jest patronem m.in. żołnierzy, kawalerzystów, hotelarzy, kowali, krawców i młynarzy. W ikonografii jest przedstawiany zwykle jako jeździec na białym koniu, oddający żebrakowi połowę własnego płaszcza.

Zgodnie z procedurą, po podjęciu przez radnych uchwały o woli ustanowienia patrona, władze miasta zwracają się w tej sprawie do miejscowego biskupa. Wniosek za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski trafia do Stolicy Apostolskiej. Dekret zatwierdzający wybór patrona wydaje watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Taki dokument ma moc bulli papieskiej.

W tradycji katolickiej akt uzyskania patrona, czyli pośrednika i orędownika u Boga oznacza zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym. Św. Marcin patronuje już kilku polskim miastom, w tym Bydgoszczy, Jarocinowi, Odolanowi i Jaworowi. W woj. warmińsko-mazurskim patronów mają m.in. Giżycko – św. Brunona z Kwerfurtu, Pisz – św. Jana Chrzciciela, Olsztyn – św. Jakuba czy Ełk – św. Jana Pawła II. (

(as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Policjanci testują kamizelkę „na miarę”

Dwunastu policjantów testuje w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie nową kamizelkę kulo - i nożoodporną dopasowaną indywidualnie do każdego z ich. Policjanci sprawdzają m.in., czy mogą...

Zamknij
RadioOlsztynTV