Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Susze, wichury, ulewy. Bezobsługowe stacji meteo pomogą przewidzieć pogodę

Fot. A. Piedziewicz

Będzie dokładniejsza informacja o suszy i niekorzystnych zjawiskach pogodowych. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego uruchomił 13 nowych, automatycznych stacji meteorologicznych, stanowiących część systemu monitorowania suszy rolniczej.

Dziś uroczyście przekazano samorządowcom kluczy do stacji oraz dostępu do zbieranych przez nie danych. Stacje gromadzą informacje o wilgotności, opadach, temperaturze, natężeniu światła, a także kierunku i prędkości wiatru. Odświeżają je co 10 minut.

Są to stacje z założenia bezobsługowe. Wymagają jedynie drobnych napraw konserwacyjnych. Stacje same zaopatrują się – dzięki turbinie wiatrowej i panelowi fotowoltaicznemu – w energię elektryczną i w ten sposób zasilana jest elektronika. Dane są później przesyłane przez stację GSM

– mówi Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego ODR.

Dane będą trafiały do ODR-u, ale – co bardzo istotne – także do Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który prowadzi ogólnopolskie analizy sytuacji meteorologicznej w rolnictwie. Dostęp do tych danych będą miały również gminy, na terenie których ustawiono stacje. Będzie to służyło nie tylko naukowym analizom i ostrzeganiu przed niekorzystnymi zdarzeniami.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wyjaśnia, że takie dokładne dane są też konieczne przy szacowaniu rolniczych strat i wypłacaniu odszkodowań.

W ostatnich latach mamy do czynienia ze zjawiskami pogodowymi daleko wykraczającymi poza normę. Przy szacowaniu strat ważne są wskaźniki, które napływają właśnie ze stacji meteorologicznych, a ponieważ przez lata było ich niewiele, to te wskaźniki nie zawsze były miarodajne.

Przedstawiciele gmin, na terenie których stanęły nowe stacje, przekonują przy tym, że przydadzą się one nie tylko rolnikom.

Przyda się to wszystkim mieszkańcom. Gmina to nie tylko rolnictwo, ale też są inne gałęzie produkcji i myślę, że każdy chce mieć dostęp do jak najświeższych informacji o pogodzie. To będzie przede wszystkim monitoring suszy, ale i ostrzeganie przed niebezpiecznymi zdarzeniami

– mówi Adam Szczepkowski, wójt gminy Grunwald.

ODR zapowiada, że w ciągu najbliższych 2 lat uruchomi kolejnych 10 do 15 nowych stacji meteo, które będą częścią systemu monitorowania suszy.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Nadzieja”. Posłuchaj reportażu Alicji Kulik

Historia Pani Oli to opowieść o szczęściu i zwątpieniu, o prawdzie i kłamstwie, o lęku i odwadze oraz o wdzięczności i nadziei – o tym czego...

Zamknij
RadioOlsztynTV