Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Sukces programu „Solidarni z Ukrainą”. Młodzi uchodźcy kontynuują naukę w Polsce

Sukces rządowego programu „Solidarni z Ukrainą”. Młodzi ludzie, którzy przerwali studia przez inwazję Rosji, kontynuują naukę w Polsce.

Swoje drzwi otworzył przed nimi m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Program realizowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Nina Perret-Pogorzelec z NAWA wyjaśniła, że po wybuchu wojny program miał zapewnić młodym ludziom stabilność i możliwość dalszej nauki, prowadzenia prac nad rozprawą doktorską czy wzięcia udziału w innych formach kształcenia w polskich uczelniach i instytutach.

00:00 / 00:00

Anastazja Urbańska połączyła studia na Politechnice Lwowskiej z nauką na UWM w Olsztynie. Choć przyznaje, że w pierwszych miesiącach dużym problemem był język, to dziś nie żałuje podjętego wyzwania.

00:00 / 00:00

Studiowanie w Polsce to dla wielu osób szansa na zdobycie wykształcenia i znalezienie pracy. Studenci z Ukrainy dostali stypendia.

Z programu w skali kraju w uczelniach podległych Ministerstwu Edukacji i Nauki skorzystało 1 497 uchodźców wojennych. Natomiast z uczelniach podległych Ministerstwu Zdrowia – 159. NA UWM kursy rozpoczęło 5 osób, regularną naukę kolejne dwie.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka, studia, Ukraińcy, uchodźcy, Solidarni z Ukrainą, wojna na Ukrainie
Pierwsza w Polsce pracownia eksperymentowania. Posłuży dzieciom do nauki

W Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu otwarta została nowoczesna pracownia, która służyć będzie dzieciom z klas 1-3 ze wszystkich szkół. Dzięki eksperymentom nauka matematyki i...

Zamknij
RadioOlsztynTV