Stowarzyszenie kontra uniwersytet. Co dalej ze Źródlaną Wioską w Łynie?
Co dalej ze Źródlaną Wioską, czyli inicjatywą Stowarzyszenia „Ałna” we wsi Łyna w gminie Nidzica?
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który jest właścicielem terenu, z którego korzysta stowarzyszenie, upomniał się o przestrzeganie warunków zawartej umowy. – Umowa była nie tylko na piśmie, a obecna polityka uczelni spowoduje koniec naszych działań – mówi Dariusz Grzebała, prezes stowarzyszenia.
Zawsze zaznaczaliśmy, że jest to własność UWM, z którego uprzejmości korzystamy, dziś ta uprzejmość się skończyła. Nie jesteśmy w stanie wypełniać naszych zobowiązań statutowych, ani obsługiwać ruchu turystycznego w rezerwacie źródeł Łyny.
Społecznicy utrzymywali teren w porządku, kosili trawę, a na mocy wcześniejszych ustnych uzgodnień, na które się powołują, nie płacili za prąd. Teraz, jak mówią, nie są w stanie kontynuować działalności.
– Odnieść możemy się tylko do umowy zawartej na piśmie, nie ustnie – mówi Łukasz Staniszewski, rzecznik uczelni.
Jeden z budynków jest użyczony bezpłatnie, a stowarzyszenie zobowiązało się w umowie między innymi do opłat kosztów energii elektrycznej i wywozu nieczystości, niestety tego nie czyni.
Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: M. Rutynowski













![Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia] Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FBoze-Cialo-3.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)













