Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
„Stop oszustwom internetowym!”. Spotkanie z seniorami na temat bezpieczeństwa w sieci
– Skala działań cyberprzestępców jest ogromna – mówili w Olsztynie przedstawiciele policji, CERT Polska i Ministerstwa Cyfryzacji. W stolicy regionu zorganizowano spotkanie pod hasłem „Stop oszustwom internetowym. Nie daj się okraść w sieci!” skierowane głównie do seniorów.
Zespół CERT Polska w ubiegłym roku otrzymał ponad 322 tys. zgłoszeń.
Co pokazuje jaka jest skala działania cyberprzestępców. Z tej liczby zgłoszeń wyodrębniliśmy 39 tys. incydentów i 25 tys. z nich stanowił phishing, czyli wcale nie zaawansowane zabiegi technologiczne, a proste oszustwa oparte o socjotechnikę i wywieranie presji czasu
– powiedziała Radiu Olszyn specjalistka od cyberbezpieczeństwa z CERT Polska Iwona Prószyńska.
W ubiegłym roku specjaliści zaobserwowali ponad 34 proc. wzrost zarejestrowanych incydentów w zestawieniu z 2021. – Liczba wszystkich zgłoszeń wzrosła o blisko 178 proc., a tych powiązanych z incydentami o ponad 75 proc. – wskazali eksperci CERT Polska.
Spotkanie współprowadził minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, kandydat PiS w wyborach do Sejmu. Przekonywał, że resort, którym kieruje, przeznacza duże środki na edukację z zakresu zapobiegania cyberprzestępczości.
Ministerstwo Cyfryzacji w tym roku na kampanie edukacyjne w obszarze cyberbezpieczeństwa wydało kilkanaście milionów złotych. To ogólnopolskie kampanie medialne, ale też szkolenia, które prowadzimy w całej Polsce. To szkolenia m.in. dla lekarzy lub pracowników administracji rządowej i samorządowej
– mówił minister.
Z raportu CERT Polska za 2022 rok wynika, że największa liczba zgłaszanych incydentów to wspomniany phishing. Stanowi 64 proc. wszystkich obsłużonych incydentów w ubiegłym roku. Najczęstszym rodzajem tego typu wrogich działań było wykorzystywanie wizerunku InPostu (5119 incydentów), następnie Facebooka (4370) i Vinted (2926).
Choć phishing dominuje, nie można zapominać o innych zagrożeniach czyhających na nas w sieci. Na drugim miejscu pod względem liczby zgłoszeń w 2022 r. znajduje się szkodliwe oprogramowanie. „Na podstawie 15 433 zgłoszeń zarejestrowano 3 409 incydentów tego typu, co przekłada się na 8,59 proc. wszystkich incydentów” – czytamy w raporcie CERT Polska.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska