Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Jezioranach zakończył się przegląd kapel i zespołów śpiewaczych z Warmii i Mazur

Fot. I. Szpakowska

W Jezioranach zakończył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur. Wczoraj w zaprezentowali się soliści i instrumentaliści oraz kapele, dziś jurorzy oceniali zespoły śpiewacze i zespoły śpiewaczo-taneczne.

Na scenie w ciągu dwóch dni wystąpiło się 28 zespołów i solistów. Najwyższą notę i nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymał Ludowy Zespół Sterławiacy ze Sterławek Wielkich koło Giżycka. Drugą nagrodę, także ufundowaną przez ministra, otrzymało trio z Pisza Uciesne Kamratki, zaś trzecie miejsce nagrodzone przez starostę powiatu olsztyńskiego wywalczyły Warmianki Sępopolskie.

– Różnorodność folkloru jest ogromnym bogactwem naszego regionu – powiedział Radiu Olsztyn juror prof. Krzysztof Szatrawski.

Wszystko jest bardzo skomplikowane, bo na Warmii i Mazurach starły się różne kultury i wpływy, które są bardzo ciekawe. Trzeba je wykorzystać – dla słuchacza jest to bardzo miłe, dla jurorów już trudniej.

00:00 / 00:00

W przeglądzie prezentowały się zespoły o dużym dorobku, ale także te, które przyjeżdżają, by się rozwijać. Przykładem jest grupa Drygalanki z Białej Piskiej, która w Jezioranach wystąpiła po raz pierwszy.

Podróże i kontakty z ludźmi kształcą. Uczymy się, wzorujemy, by potem to powtarzać.

00:00 / 00:00

Przegląd w Jezioranach odbył się po raz 37. Towarzyszył mu jarmark oraz warsztaty ludowe, odbyła się także potańcówka ludowa z udziałem mieszkańców. Radio Olsztyn sprawuje patronat nad tym folklorystycznym wydarzeniem.

Autor: R. Lesiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, przegląd, folklor
Przyjaciele, prekariat i miłość

W audycji Do Zobaczenia będziemy dziś na polskiej prowincji, w Dublinie, w Caen i w domu Norma! W kinach Po miłość / Pour l'amour ze świetną...

Zamknij
RadioOlsztynTV