Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stanisław Żaryn: Cytowanie dezertera Emila Cz. sprzyja propagowaniu absurdalnych oskarżeń

– Cytowanie dezertera Emila Cz. sprzyja propagowaniu absurdalnych oskarżeń przeciw Polsce. Jego kłamstwa zyskują rezonans w mediach zaangażowanych w walkę informacyjną Rosji i Białorusi przeciwko Polsce – podkreślił w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora służb przekazał na Twitterze, że „dezerter Emil Cz., który przeszedł na stronę przeciwnika i przebywa na Białorusi, formułuje kolejne absurdalne oskarżenia, które są pożywką dla propagandy przeciwko Polsce”.

Narracja Emila Cz. jest bezpodstawna, ale wystarczy do dalszych ataków informacyjnych przeciwko RP

– zaznaczył.

Żaryn podkreślił, że kłamstwa dezertera „zyskują rezonans w mediach zaangażowanych w walkę informacyjną Rosji i Białorusi przeciwko Polsce”.

Media mainstreamowe, na co wskazali @Anna_M_Dyner (Anna Maria Dyner, analityczka PISM – PAP) i @MON_GOV_PL, również cytują Emila Cz., co sprzyja propagacji absurdalnych oskarżeń przeciwko Polsce

– napisał rzecznik.

Nawiązał tym samym m.in. do odpowiedzi resortu obrony na artykuł portalu Onet.pl, który cytował słowa dezertera o rzekomym zabiciu przez polskie wojsko „240 migrantów”.

Po raz kolejny wpisują się Państwo w białoruską propagandę. Wojsko Polskie nie zabijało migrantów, a Państwo posługują się wypowiedziami przestępcy i dezertera, który uciekł z Polski przed odpowiedzialnością karną

– podkreśliło MON na Twitterze.

W artykule na onet.pl autorzy zaznaczyli, że słowa Emila Cz. wpisują się w przekaz białoruskiej i rosyjskiej propagandy.

Z każdym wywiadem skala rzekomych śmierci jest coraz większa. W poprzednich mówił o kilku, a następnie kilkunastu ofiarach

– napisali.

Z kolei analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, o której wspomniał Żaryn, zwróciła uwagę, że ze słów dezertera korzysta jedna z głównych rosyjskich agencji prasowych, RIA Nowosti. Jak podkreśliła ekspertka, wypowiedź Cz. to kolejny przykład dezinformacji i niespójności w jego słowach.

Za Emilem Cz., żołnierzem, który uciekł za granicę RP, został wystawiony list gończy. Z ustaleń śledczych wynika, że pełnił on służbę w okolicach przejścia granicznego z Białorusią w miejscowości Narewka, ale 16 grudnia „opuścił wyznaczony posterunek i w celu trwałego uchylania się od pełnienia służby wojskowej uciekł za granicę Polski na terytorium Republiki Białorusi”.

Autor: A. Ziemska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oskarżenia, rzecznik, dezerter, Emil Cz.
S. Żaryn: Emil C. jest wykorzystywany do dezinformacji

- Białoruska i rosyjska propaganda promuje coraz absurdalniejsze pomówienia wobec Polski. Do tych działań wykorzystywany jest dezerter, który uciekł na stronę przeciwnika - napisał na Twitterze...

Zamknij
RadioOlsztynTV