Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Średniowieczny mur Galerii EL się rozpada. Miasto szuka specjalistów, którzy go uratują

Centrum Sztuki Galeria EL. Fot. A. Chmielewska

Urząd Miejski w Elblągu szuka specjalisty, który podejmie się wykonania dokumentacji średniowiecznych murów okalających obecną Galerię EL, czyli dawny kościół Najświętszej Marii Panny. To niezwykle cenny zabytek, o który trzeba zadbać.

Sama galeria przeszła już serię remontów, jednak do tej pory nie zajmowano się murem galerii, który się rozpada. Urząd konserwatorski i samorząd miasta mają przygotowane pieniądze na kompleksową dokumentację. To jest 100 tys. zł z budżetu i 50 tys. zł z miejskiej kasy – przypomina Dariusz Barton, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Wstępne prace obejmą całość murów, nie tylko uszkodzone fragmenty. Chodzi o zbadanie, co jest przyczyną pochylania się ceglanego ogrodzenia. Same prace naprawcze mogą kosztować nawet kilka milionów złotych, ale możliwe jest podzielenie ich na etapy.

Prace konserwatorskie będą przypominać te przy renowacji murów obronnych w pobliskim Pasłęku. Tam kosztem kilkunastu milionów złotych jest naprawiany jeden z najdłuższych średniowiecznych murów o długości ponad 1 kilometra.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, zabytek, remont, Galeria El, Średniowiecze, konserwator, mur, dokumentacja, średniowieczny mur
Kobieta zgubiła kartę płatniczą. Kosztowało ją to… sto złotych

Chwila nieuwagi kosztowała ją... sto złotych. 54-latka z Nidzicy zgubiła swoją kartę płatniczą, ale nie zastrzegła jej w banku. Kartę znalazł 43-latek i zrobił zakupy, które...

Zamknij
RadioOlsztynTV