Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawdzony i darmowy antywirus?

Każdy, kto posiada w domu komputer, powinien zadbać o odpowiednią jego ochronę. I nie chodzi tu jedynie o przechowywanie go we właściwy sposób, a głównie o zainstalowanie oprogramowania, które zabezpieczy gromadzone na dysku dane, przed dostaniem się ich w niepowołane ręce. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje programów antywirusowych. W tym artykule skupimy się jednak na ich darmowej wersji. Zachęcamy do lektury.

Czym jest antywirus i w jakim celu się go stosuje?

Antywirus jest programem, który ma na bieżąco sprawdzać gromadzone na komputerze dane pod kątem ich ewentualnego zainfekowania i w razie konieczności, eliminować zagrożenia w postaci złośliwego oprogramowania. Program antywirusowy do swojego działania wykorzystuje dwa moduły. Pierwszy z nich to skaner, który skanuje pliki, programy czy katalogi i sprawdza czy nie zostały one przypadkiem zainfekowane. Drugi moduł – monitor – przez cały czas, w tle, weryfikuje ściągane pliki czy uruchamiane aplikacje pod kątem ich bezpieczeństwa. Używając programu typu antywirus, możemy zabezpieczyć swój komputer przed cyberprzestępcami, którzy posiadają coraz to bardziej innowacyjne metody na wykradanie danych zapisanych na komputerze.

Darmowy antywirus – czy warto go stosować?

Tak naprawdę, jeżeli stoimy przed wyborem – używanie darmowego programu antywirusowego, a nieużywanie żadnego, to zdecydowanie lepiej wybrać opcję numer jeden. Wynika to głównie z faktu, że bezpłatna wersja programu pozwoli choćby w nieznacznym stopniu zabezpieczyć gromadzone przez nas dane przed ich wyciekiem. Brak jakiegokolwiek zabezpieczenia stanowi łakomy kąsek dla cyberprzestępców i wręcz zachęca ich do tego, aby uzyskali oni dostęp do naszych zdjęć, filmów, a nawet loginów do konta bankowego. Dlatego też, jeżeli nie planujemy wydawać pieniędzy na antywirus, a jednocześnie zależy nam na ochronie naszego komputera, to zdecydowanie zaopatrzmy go w bezpłatne oprogramowanie. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przechowywać na komputerze żadnych poufnych informacji. Twórzmy kopie zapasowe w chmurze i tam umieszczajmy ważne dla nas dane.

Płatny antywirus – dlaczego jest lepszy od darmowego?

Przede wszystkim to, co wyróżnia płatne oprogramowanie antywirusowe na tle jego bezpłatnego odpowiednika, to większa skuteczność. Dzieje się tak poprzez szybką aktualizację bazy danych, która w płatnych wersjach oprogramowania jest w pierwszej kolejności dostarczana użytkownikom odpłatnych licencji, a dopiero potem tych bezpłatnych. Płatny program jest również bardziej zaawansowany technologicznie, a także posiada więcej funkcji. Jeżeli nie jesteśmy do końca przekonani czy chcemy nabyć antywirus domowy w płatnym wariancie, zawsze możemy skorzystać z wersji testowej. Udostępnia ją między innymi G DATA Software sp. z o.o., dzięki czemu przez 30 dni możemy użytkować takie oprogramowanie nieodpłatnie Po upływie tego czasu decydujemy czy przedłużamy licencję i na stałe korzystamy z możliwości płatnego antywirusa, czy pozostajemy przy bezpłatnej wersji. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć odwiedzając stronę gdata.pl, do czego gorąco zachęcamy.

 

Artykuł sponsorowany

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kosmetyki naturalne – co je wyróżnia?

Z roku na rok rośnie popularność naturalnych kosmetyków. Coraz większe grono producentów ma je w swojej ofercie. Co je wyróżnia? Dlaczego warto zacząć je stosować? Jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV