Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawdzamy postępy prac na budowie obwodnicy Olsztyna. Drogowcy zapewniają, że są na półmetku

Do Starego Olsztyna można już dojechać od strony Bartążka. Wykonawca drugiego odcinka obwodnicy Olsztyna otworzył trasę powiatową dla ruchu publicznego.

To ważna informacja dla mieszkańców podolsztyńskich wiosek. Przez kilka miesięcy mieszkańcy Starego Olsztyna mogli dojechać do swoich domów jedynie od strony miejscowości Szczęsne.

Łącznik między drogą wojewódzką 598 a Starym Olsztynem ma nieco ponad kilometr i 200 metrów długości. Na razie ruch odbywa się po tak zwanej warstwie wiążącej, więc w niedalekiej przyszłości, przy układaniu warstwy ścieralnej można będzie się spodziewać tymczasowych utrudnień w ruchu.

Radio Olsztyn postanowiło przyjrzeć się także postępom na budowie obwodnicy stolicy województwa. Drogowcy zapewniają – „jesteśmy na półmetku”.

Na odcinku od Kudyp do Tomaszkowa wykonano już główne konstrukcje nośne wszystkich 11 mostów. W niektórych wykonano tak zwane zasypki na dojazdach i zaizolowano płyty ustrojów nośnych, a w innych ułożono pierwszą warstwę nawierzchni z asfaltu lanego. Dwa obiekty mają już zamontowane balustrady.

Na wszystkich mostach na tym odcinku trwają prace wykończeniowe. Masę bitumiczną bez warstwy ścieralnej ułożono od ronda w Kudypach do Tomaszkowa. Na tym odcinku drogowcy oceniają zaawansowanie prac na 56 procent. Ta 10-kilometrowa część obwodnicy ma być gotowa w czerwcu 2018 roku.

– powiedział  Karol Głębocki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tymczasem „wschodni” odcinek obwodnicy Olsztyna jest wybudowany w 41 procentach. Wschodnia część obwodnicy ma zostać oddana do użytku pod koniec października przyszłego roku.

 Tu prace zaczęły się później, więc zaawansowanie, siłą rzeczy, jest nieco mniejsze. W bardzo dużym zakresie trwają jeszcze prace ziemne. Realizowanych jest 17 z 21 mostów, 3 z nich będą pełniły funkcję przejść dla zwierząt, w tym most nad Łyną o 120 metrowej rozpiętości przęsła.

– podsumował Karol Głębocki z GDDKiA.

Zgodnie z planem, węzeł Pieczewo, będzie gotowy do 15 czerwca 2019 roku. Po przebudowie ulica Towarowa będzie doprowadzona do południowej obwodnicy Olsztyna do węzła Wschód. W tym celu zostanie zmodernizowany ponad kilometr drogi, a kolejne niespełna półtora kilometra zostanie zbudowane zupełnie od nowa. Prace obejmą m.in. nową przeprawę przez tory kolejowe, zbudowane zostaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i zbiornik retencyjny.

Realizowana w dwóch zadaniach południowa obwodnica Olsztyna będzie drogą o długości 24 kilometry 700 metrów. W ciągu drogi krajowej numer 16 na długości 10 kilometrów będzie miała klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego), na pozostałym odcinku o długości ponad 14,5 kilometra będzie drogą ekspresową S51.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: MLewiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w obwodnica, droga, obwodnica Olsztyna
Prace przy obwodnicy Olsztyna nabierają tempa. Niebawem kierowcy pojadą drogą do Jarot

Jeszcze w październiku ma być gotowy jeden z odcinków południowej obwodnicy Olsztyna. Na odcinku od Kudyp do Tomaszkowa wykonano już główne konstrukcje nośne wszystkich 11 mostów i...

Zamknij
RadioOlsztynTV