Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawdzamy postęp prac na rzece Elbląg i przy budowie mostu w Nowakowie

Fot. materiały prasowe Budimex SA

Zaawansowanie prac drugiego etapu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską sięga około 50 procent. Jak podał Urząd Morski w Gdyni, ta część inwestycji obejmuje prace na rzece Elbląg i budowę obrotowego mostu w Nowakowie.

W komunikacie o postępie prac przypomniano, że Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zostanie otwarty 17 września, co stanowi pierwszy etap budowy nowej drogi wodnej, która umożliwi otwarcie portu w Elblągu na Bałtyk.

Coraz bardziej zaawansowany jest też drugi etap tej inwestycji, czyli przebudowa istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg. Brzegi będą obudowane i docelowo przejmą funkcje wałów przeciwpowodziowych. Natomiast w Nowakowie są już konstrukcje żelbetowe wszystkich podpór mostu. Trwają roboty wykończeniowe związane z tymi podporami. Wykonywana jest też konstrukcja stalowa mostu.

Cały kontrakt jest zaawansowany w połowie. Na budowie pracuje około 200 pracowników i ponad 20 jednostek pływających.

Po zakończeniu całości prac, droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości i zanurzeniu 4,5 metra.

Fot. materiały prasowe Budimex SA

Fot. materiały prasowe Budimex SA

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zalew Wiślany, rzeka Elbląg, most obrotowy, Budimex, kanał żeglugowy, Zatoka Gdańska, Urząd Morski w Gdyni, Mierzeję Wiślaną
Wodne kurtyny w Elblągu pomagają przetrwać upały

Wysokie temperatury dają się we znaki wszystkim, głównie osobom starszym i schorowanym. Z myślą o odrobinie ochłody Elbląg przygotować wodne kurtyny. - Niestety sporo osób próbuje...

Zamknij
RadioOlsztynTV