Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spotkanie z historią olsztyńskich księgozbiorów

„Księgozbiory przedwojenne w bibliotekach olsztyńskich” to wystawa planszowa, która zostanie dziś otwarta w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Przygotowana przez Instytut Północny prezentacja pokazuje najcenniejsze zabytki piśmiennicze, będące w posiadaniu olsztyńskich placówek kulturalnych. Na kilkunastu ekspozycyjnych plakatach pokazane są strony zabytkowych ksiąg często ze szczególnymi detalami – pieczęciami i notatkami nanoszonymi setki lat temu.

W naszym mieście od 1945 roku losy księgozbiorów przedwojennych czy zbieranych po wojnie, były dość słabo opracowane, nie były badane. Wystawa składa się z kilkunastu plansz, na których będzie można zobaczyć, jakiego typu zbiory posiadają dane instytucje

– powiedziała bibliotekarka Anita Romulewicz.

Wernisaż rozpoczyna się o godz. 17, a poprzedzi go wykład zatytułowany „Losy olsztyńskich księgozbiorów”. Wystawa ta jest równolegle prezentowana na dziedzińcu olsztyńskiego zamku, w Bibliotece Uniwersyteckiej, a także w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Niebawem zapoznać będą mogli się z nią także mieszkańcy Ełku.

W olsztyńskim Starym Ratuszu wystawie towarzyszy, do końca tygodnia, pokaz starodruków Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: R. Lesiński
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w wystawa, Instytut Północny
W Giżycku warto zejść do podziemi

W samym centrum miasta przy Placu Grunwaldzkim działa Galeria Schron. W jej części podziemnej można oglądać stałą wystawę poświęconą sztuce z regionu. Stała ekspozycja to rękodzieło,...

Zamknij
RadioOlsztynTV