Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalne przepisy nie tylko lekarzy. Obejmą też inne służby pomagające w walce z koronawirusem

Przygotowywane przez rząd specjalne przepisy dotyczyć będą nie tylko lekarzy, ale także innych służb pomagających w walce z koronawirusem.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że przepisy pojawią się niebawem, ale już teraz lekarze ze szpitali jednoimiennych zostaną objęci dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek gdyby oni lub członkowie ich rodziny zostali zakażeni koronawirusem.

Ubezpieczenie wykupiło Ministerstwo Zdrowia, a zostało przygotowane wspólnie z PZU. Lekarze, którzy zachorują w trakcie epidemii, otrzymują na tzw. chorobowym 100 procent wynagrodzenia. Takie przepisy zawarte są w już obowiązującej medycznej części tarczy antykryzysowej. Pozostali pracownicy idący na tak zwane L4 dostają 80 procent wypłaty.

Wiceminister zdrowia dodał, że podpisane jest już rozporządzenie NFZ, które gwarantuje pacjentom i personelowi medycznemu dostęp do testów na koronawirusa. To oznacza, że każdy lekarz będzie mógł kierować pacjentów na testy – nie tylko ci ze szpitali jednoimiennych i zakaźnych.

To wraz ze zwiększoną liczbą testów da możliwość zbadania wszystkich pracowników służby zdrowia

– mówił Janusz Cieszyński.

 

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, lekarze, służby, ubezpieczenie
Wideokonferencja wojewodów z MSWiA. „Rozmawialiśmy o funkcjonowaniu szpitali powiatowych i hotelach dla medyków”

Funkcjonowanie szpitali powiatowych, hotele dla medyków oraz izolatoria w każdym województwie - to tematy wideokonferencji przeprowadzonej przez kierownictwo MSWiA z wojewodami. Jak poinformował wieczorem wiceszef resortu,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV