Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalna ekspozycja w Muzeum Warmii i Mazur

Rzeźba św. Augustyna (Krzysztof Perwanger, 1745-1750). Fot. Robert Lesiński

200 najcenniejszych i najbardziej efektownych eksponatów spośród 500, jakie w minionym roku pozyskało Muzeum Warmii i Mazur, pokazanych zostało na specjalnej wystawie w olsztyńskim zamku.

Wśród nich są zarówno stare rzeźby, kamienne narzędzia, księgi, czy dokumenty, jak i ubrania, czy stary stół mistrza stolarskiego. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się kolekcja monet podarowanych przez Narodowy Bank Polski.

Ten zbiór ma swoje znaczenie nie tylko nominalne – wyjaśniała kustosz Małgorzata Kumorowicz.

00:00 / 00:00

Wśród tych monet jest jedna wyjątkowa – w kształcie kuli. Muzealnicy zwracali uwagę na wagę skromnych plakatów, które przekazała córka olsztyńskiego drukarza Elżbieta Dziubińska-Kolender.

Pierwsze i być może jedyne egzemplarze. Ich treść wiele mówi o życiu w Olsztynie w 1945 roku. Ta wystawa będzie eksponowana jednie przez tydzień. Później te muzealia trafią do magazynów, niektóre będą poddane konserwacji.

Moneta w kształcie kuli z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Fot. Robert Lesiński

Autor: R.Lesiński
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Muzeum Warmii i Mazur
Muzeum Warmii i Mazur zaprezentuje najnowsze eksponaty

W niedzielę w Muzeum Warmii i Mazur podczas corocznego spotkania zostaną zaprezentowane najnowsze eksponaty zakupione, pozyskane i zakonserwowane w muzeum. W programie przewidziane są także prelekcje, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV