Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spaceruj po parku – nie tylko dla zdrowia ciała, ale i ducha

Fot. fotolia.pl

Istnieje wiele sposobów na to, by dbać o zdrowie i samopoczucie. Jak dowodzą badania naukowe, jedną z najskuteczniejszych, a zarazem najłatwiejszych metod poprawy kondycji – zwłaszcza tej psychicznej – są regularne spacery po parku.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, szczególnie w otoczeniu zieleni, zaliczane jest do wyjątkowo efektywnych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. Badania wykazały, że ten rodzaj aktywności obniża stres, ciśnienie krwi i tętno, jednocześnie zwiększając motywację do wysiłku fizycznego, poprawiając zarazem nastrój i pozytywnie wpływając na zdrowie psychiczne. Niektóre analizy naukowe sugerują nawet, że częste przebywanie w otoczeniu zieleni może się wiązać z niższym ryzykiem rozwoju zaburzeń psychicznych.

Owe sugestie potwierdza najnowsze badanie, którego rezultaty opublikowano w „International Journal of Environmental Health Research”. Autorzy dowodzą nie tylko, iż spędzanie czasu na zewnątrz może nam przynieść liczne korzyści zdrowotne – są oni ponadto zdania, że potrzeba doprawdy niewiele czasu, aby odczuć pozytywne skutki przebywania na świeżym powietrzu. Jak wynika bowiem z ustaleń uczonych, wystarczy spędzić zaledwie 20 minut w parku, aby polepszyć swoje samopoczucie.

Na potrzeby badania naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 94 dorosłych, którzy latem i jesienią odwiedzili jeden z trzech parków miejskich w pobliżu Birmingham. Zostali oni wyposażeni w urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej, jednocześnie nie otrzymując wskazówek dotyczących tego, jak długo mają tam przebywać ani jakie ćwiczenia wykonywać. Uczestnicy przed wizytą w parku i tuż po niej udzielili odpowiedzi na pytania o ogólne zadowolenie z życia i nastrój, które zostały później wykorzystane do sporządzenia subiektywnego pomiaru dobrego samopoczucia.

Wizyta w parku uczestniczących w naukowym eksperymencie osób trwała średnio 32 minuty, a 30 proc. osób wykonywało wtedy aktywność fizyczną o co najmniej umiarkowanej intensywności. Aż u 60 proc. osób podczas przebywania w otoczeniu miejskiej zieleni wzrosły wskaźniki dobrego samopoczucia. Co ciekawe, choć wiele spośród dotychczas przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazuje na pozytywny wpływ ćwiczeń na samopoczucie – szczególnie gdy trening odbywa się na zewnątrz – jak przekonują autorzy badania, aktywność fizyczna nie była najistotniejszym czynnikiem zwiększenia dobrostanu psychicznego badanych.

Najważniejsze w kontekście pozytywnego wpływu na samopoczucie uczestników eksperymentu było po prostu przebywanie w zielonej przestrzeni – wyjaśnia współautor badania, Hon Yuen z Uniwersytetu Alabama w Birmingham. „Możemy pójść na spacer do parku i po prostu cieszyć się naturą. Nie chodzi bynajmniej o to, że musimy wówczas realizować rygorystyczny plan ćwiczeń. Chodzi o to, by po prostu się zrelaksować, zredukować stres, dzięki czemu poczujemy się bardziej szczęśliwi” – konkluduje ekspert.

Specjaliści nie bez przyczyny w coraz większym stopniu dostrzegają potencjał terapeutyczny przebywania w otoczeniu zieleni, zalecając pacjentom regularne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jest to wszak aktywność przynosząca szereg korzyści – zarówno w kontekście zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niezależnie od tego, czy mamy zamiar wykorzystać ten czas na trening czy zwykłe leniuchowanie w miłych okolicznościach przyrody, warto opuścić swoje cztery ściany i udać się do parku – przynajmniej na zbawienne dla samopoczucia 20 minut.

Autor: PAP Life
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, Park
Zostań mistrzem świata w dobroci. Na Warmii i Mazurach ruszyła akcja Kilometry Dobra

Radio Olsztyn odwiedziła grupa biegaczy - ambasadorów akcji Kilometry Dobra. Elwira Jankowska i Marcin Zarębski z Amatorskiego Klubu Maratończyka podkreślali, że uczestnictwo w zbiórce pieniędzy na...

Zamknij
RadioOlsztynTV