Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śmieci z 37 gmin, zamiast na wysypiska, trafią do Olsztyna

W Olsztynie otwarto nowy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Fot. A. Piedziewicz

Na Tracku oficjalnie oddano do użytku Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

To inwestycja, która posłuży nie tylko Olsztynowi, ale także 36 innym gminom, niekiedy dość odległym. Docelowo zakład wyprodukuje paliwo dla nowej ciepłowni.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie kosztował w sumie ponad 230 milionów złotych. Teraz miast szykuje się do kolejnej inwestycji. To budowa kombinatu energetycznego, który przerobi odpady na ciepło i prąd.

Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego:

W tej chwili w województwie warmińsko-mazurskim mamy 6 takich instalacji, ta jest największa, bo też obejmuje największy region, z największą ilością odpadów komunalnych

Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna

W zakładzie unieszkodliwiania, który właśnie oddajemy do użytku, odpady będą poddane procesowi biosuszenia. W efekcie powstanie paliwo, które będzie użyte do produkcji energii.

Olsztyński kombinat energetyczny, którego częścią ma być spalarnia śmieci – według zapowiedzi władz miasta – powinien powstać do roku 2020. Jeszcze w tym roku miasto chce wybrać prywatnego partnera do tego projektu. Jego łączny koszt, wraz z modernizacją ciepłowni w Kortowie, szacowany jest na 300 – 400 milionów złotych.

ZGOK Olsztyn – ostatnia faza montażu urządzeń w halach. Fot. Katarzyna Żurek

 

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpady, śmieci, ZGOK
Minister Janusz Cichoń odwiedził budowę ZUOK w Olsztynie

Dobiega końca budowa Zakładu Unieszkodliwia Odpadów Komunalnych w Olsztynie. Zamontowana została prasa do zgniatania tzw. produktu końcowego, jakim będzie paliwo alternatywne. To już ostatnie urządzenia montowane...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV