Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Służby przypominają: przed wyjazdem na święta zabezpiecz dom lub mieszkanie

Fot. Adobe Stock

Wyjeżdżając na święta, pamiętajmy o zabezpieczeniu domu czy mieszkania. Kilka podstawowych zasad przypominają służby mundurowe.

Starszy aspirant Rafał Jackowski z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji wskazał, na co zwrócić uwagę.

Zamknijmy okna, wyłączmy odbiorniki prądu. O naszym wyjeździe warto również poinformować sąsiada, aby spojrzał, czy pod naszą nieobecność naszym domem lub mieszkaniem nie jest zainteresowana jakaś obca osoba. Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek. Nie chwalmy się o wyjazdach na portalach społecznościowych. Nigdy nie wiemy, kto może przeglądać nasz profil. Chwalenie się drogimi prezentami i nieobecnością w domu może sprowadzić na nas uwagę nie tylko osób, które znamy.

00:00 / 00:00

Zaufanemu sąsiadowi można zostawić klucze, by raz na jakiś czas sprawdził, czy nie dzieje się nic złego.

Bombki, błyszczące łańcuchy, najwymyślniejsze ozdoby i sznury lampek – tak wyglądają choinki w wielu domach. Najlepsze wrażenie robią po zmroku, gdy włączymy kolorowe lampki. – Trzeba też pamiętać o ich wyłączaniu – przypomina rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków starszy kapitan Grzegorz Różański.

Pamiętajmy, że te piękne lampki choinkowe to rozprowadzona instalacja elektryczna po elemencie łatwopalnym. Czy to są drzewka sztuczne, czy naturalne plus ozdoby choinkowe – jeżeli doszłoby do spięcia i zapalenia się, to rozwija się na nich pożar w ciągu 5 sekund. Istnieje bardzo duże ryzyko, że ten pożar przeniesie się na meble i inne elementy wyposażenia domu. Dlatego, gdy idziemy spać, należy bezwzględnie odłączyć od instalacji elektrycznej lampki choinkowe.

00:00 / 00:00

To samo trzeba zrobić, gdy wychodzimy z domu.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w policja, mieszkanie, dom, zabezpieczenie
Policjant uratował ludzi z płonącego domu

Policjant z Nidzicy uratował dwie osoby z płonącego budynku. Błyskawiczna reakcja funkcjonariusza oraz służb ratowniczych uchroniła dom przed całkowitym spaleniem. Szybkość, odwaga, profesjonalizm i zdecydowanie w...

Zamknij
RadioOlsztynTV