Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śledztwo w sprawie kontrowersyjnej wystawy w Galerii Dobro zawieszone. Olsztyńska prokuratura podaje powód

Fot. TVP Olsztyn

Prokuratura w Olsztynie bezterminowo zawiesiła śledztwo dotyczące wystawy „Polacy Europy” w olsztyńskiej Galerii Dobro, która oburzyła polityków PiS.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował, że „z uwagi na długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą kontynuowanie postępowania” prokurator zawiesił prowadzenie sprawy dotyczącej wystawy „Polacy Europy” w Galerii Dobro w Olsztynie.

Wystawa była prezentowana przed rokiem i oburzyła środowiska prawicowe, w tym polityków PiS. Posłowie Iwona Arent i Jerzy Małecki oraz ówcześni radni Olsztyna: Dariusz Rudnik, Leszek Araszkiewicz i Jarosław Babalski zawiadomili prokuraturę. W ich ocenie na obrazach przedstawiających postaci ukrzyżowane i ptaki stylizowane na orła z polskiego godła oraz symbole falliczne doszło do „znieważenia symboli narodowych oraz obrazy uczuć religijnych”.

Prokurator Stodolny wyjaśnił, że „długotrwałą przeszkodą”, na którą powołuje się prokuratura, uniemożliwiającą prowadzenie sprawy jest fakt, że jeden z artystów tworzących wystawę wyjechał do Brazylii. Prokuratura zwróciła się w ramach międzynarodowej pomocy prawnej o przesłuchanie artysty w brazylijskiej Kurytybie. Ponieważ nie wiadomo, czy i kiedy do owego przesłuchania dojdzie prokurator chce zawieszenia sprawy.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, sledztwo, PiS, wystawa, Iwona Arent, Dariusz Rudnik, zawieszenie, Jarosław Babalski, Jerzy Małecki, Krzysztof Stodolny, Leszek Araszkiewicz, Galeria dobro
Wystawa sprzed 75 lat w elbląskim Muzeum. Ekspozycja zawiera orginalne materiały z czasów II Wojny Światowej

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu oglądać można wystawę, która powstała 75 lat temu. Ekspozycja „Polska walczy na wszystkich frontach” zawiera oryginalne materiały, które były prezentowane w...

Zamknij
RadioOlsztynTV