Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skazano policjanta oskarżonego o śmiertelne potrącenie motocyklisty

Fot. Przemysław Getka

Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił wyrok sądu pierwszej instancji wydany wobec Karola S. Funkcjonariusz policji był oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych i spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginął motocyklista.

Jak poinformował sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski  sąd odwoławczy zaostrzył zakaz wykonywania przez oskarżonego zawodu policjanta do 2 lat. Wyrok jest prawomocny.

W ocenie sądu odwoławczego utrwali to w oskarżonym zachowywania na przyszłość rozsądku i zimnej krwi, czego zabrakło mu podczas tragicznego w skutkach pościgu za motocyklistą.

00:00 / 00:00

Są pierwszej instancji nałożył na oskarżonego karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz zakaz wykonywania zawodu na okres jednego roku. Od oskarżonego zostały zasądzone także nawiązki na rzecz oskarżycieli posiłkowych: po 10 tysięcy złotych na rzecz matki i ojca pokrzywdzonego oraz po 8 tysięcy złotych na rzecz każdej z trzech sióstr pokrzywdzonego.

Sprawa dotyczyła zdarzenia, do którego doszło w dniu 22 kwietnia 2019 roku w Dobrym Mieście. Według ustaleń prokuratury, Karol S. wraz z innym policjantem pełnił w tym dniu służbę w nieoznakowanym radiowozie, którego był kierowcą.

Około godziny 16 funkcjonariusze zauważyli wyjeżdżający ze stacji paliw motocykl typu cross bez tablic rejestracyjnych i postanowili zatrzymać go do kontroli. Policjanci z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi ruszyli w pościg. Motocyklista nie reagował jednak na sygnały, nie zwolnił, ani się nie zatrzymał.

Oba pojazdy poruszały się z prędkością ponad 100 km/h. W pewnym momencie pościg przeniósł się na drogę szutrową. Tam Karol S. miał nie zachować szczególnej ostrożności i nie utrzymać odstępu niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się motocyklem. Radiowóz uderzył w tylne koło motocyklu, co spowodowało upadek motocyklisty i jego śmierć.

 

Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, policjant, Dobre Miasto, wyrok, motocyklista, radiowóz, sąd okręgowy
#AkcjaWielkanoc. Wiemy, dokąd pojadą radiowe babeczki!

Mamy to czarno na białym! Sprawdź, do których miejscowości pojedzie kilkaset wielkanocnych babeczek od Radia Olsztyn. Dzięki zaproszeniom, które zamieścili Państwo na naszym radiowym Facebooku, #akcjaWielkanoc...

Zamknij
RadioOlsztynTV