Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Silny wiatr i burze na Warmii i Mazurach. Najgorzej na Żuławach i Zalewie Wiślanym

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla całego kraju.

Na Warmii i Mazurach prognozuje się wystąpienie dość silnego i silnego wiatru w porywach dochodzącego do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak poinformował na Twitterze, że do godziny 21 w związku z silnym wiatrem w skali kraju odnotowano 318 interwencji straży pożarnej, najwięcej w województwie zachodniopomorskim – 98 i pomorskim – 61. Jak podał, bez prądu pozostaje 8 696 odbiorców. Najwięcej gospodarstw bez energii elektrycznej jest w województwie wielkopolskim – 2900, w małopolskim – około 2 tysięcy i w dolnośląskim – również około 2 tysięcy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z alertem do mieszkańców. Obowiązuje w sobotę i niedzielę w całym kraju.  Rzecznik RCB Damian Duda powiedział, że jeśli nie trzeba wychodzić, lepiej zostać w domu.

00:00 / 00:00

Mogą też wystąpić burze. Ostrzeżenie dotyczy całego regionu i obowiązuje w soboty od godziny 18 do 2 w nocy w niedzielę.

Ostrzeżenie hydrologiczne dla Żuław i Zalewu Wiślanego

Najsilniej będzie wiało na wybrzeżu. Siła wiatru może osiągnąć do 130 km/h. Tam wprowadzono ostrzeżenia trzeciego – najwyższego – stopnia. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało też ostrzeżenie hydrologiczne dla Żuław i Zalewu Wiślanego. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz silnym wiatrem, na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.

W ujściach rzek uchodzących do Zalewu Wiślanego możliwe są znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki. Ostrzeżenie ważne jest do niedzieli do godziny 23.

„Żyjemy zagrożeniem, które nas czeka”. Trzeci stopień na Żuławach i Zalewie Wiślanym

 

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska/BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiatr, burza, ostrzeżenie
Będzie ślisko na drogach i na chodnikach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla województwa warmińsko-mazurskiego. Do soboty rano należy spodziewać się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Temperatura spadnie nawet...

Zamknij
RadioOlsztynTV