Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Seniorzy coraz chętniej korzystają z elektronicznych legitymacji

Fot. Adobe Stock

W pierwszym tygodniu funkcjonowania ponad 60 tys. emerytów i rencistów pobrało elektroniczną wersję legitymacji. Jest ona dostępna w bezpłatnej aplikacji mObywatel.

 Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów kliknąć legitymacja emeryta-rencisty.

mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Wystarczy ją pokazać na ekranie smartfonu, żeby potwierdzić fakt nabycia uprawnień emerytalnych lub rentowych i skorzystać z przysługujących ulg, np. kupując bilet do kina

– wyjaśnia rzeczniczka warmińsko-mazurskiego ZUS Anna Grabowska.

00:00 / 00:00

Osoby, które wolą korzystać z tradycyjnej, plastikowej legitymacji mogą to dalej robić, gdyż wszystkie wcześniej wydane legitymacje są ważne zgodnie z nadanym terminem ważności.

Osoby, którym wystawiliśmy legitymację tylko w wersji elektronicznej, a chciałyby ją dostać także w wersji plastikowej, mogą do nas złożyć wniosek na formularzu ERL i dostaną legitymacje tradycyjną

– dodaje rzeczniczka.

Z mLegitymacji emeryta-rencisty korzysta już około 130 tys. osób. Z tego ok. 60% stanowią kobiety, a 40% mężczyźni. Najliczniejszą grupę (ok. 60%) osób, które pobrały mLegitymację stanowią emeryci i renciści w wieku 62-72 lata. Wśród użytkowników są również młodsze osoby w przedziale wiekowym 52-62 lata (ok. 20%) oraz seniorzy w wieku 72-82 lata (ok. 10%), natomiast aż 578 są to osoby z najstarszej grupy wiekowej, czyli urodzeni w latach 1925-1939r.

Najwięcej pobrań elektronicznej legitymacji jest w województwie śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, natomiast najmniej – w podlaskim i świętokrzyskim.

Autor: J. Golon za ZUS
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, emeryt, rencista
Dyżury w oddziałach ZUS. Pracownik pomoże założyć konto na PUE

Od tego roku każdy przedsiębiorca musi mieć swoje konto na platformie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Jeżeli ktoś nie zdążył tego zrobić, może przyjść w najbliższą...

Zamknij
RadioOlsztynTV