Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Senat podjął decyzję ws. 12 listopada

Fot. men.gov.pl

Senat poparł w piątek z poprawkami ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy.

Za ustawą głosowało 46 senatorów, przeciw było 20, od głosu wstrzymało dwóch senatorów. Czesław Ryszka (PiS) podkreślał wcześniej, że 11 listopada 1918 r. to przełomowy dzień w dziejach Polski i Europy.

Ta data stała się takim symbolicznym wydarzeniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Myślę, że to narodowe święto jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. I skoro ten dzień 11 listopada przypada w niedzielę, a mógłby przypadać w tygodniu i być dniem świątecznym, dobrym jest pomysł, by świętować trochę dłużej (…) To może być dla niektórych instytucji pewna trudność, ale upamiętniamy największe święto naszej historii, dlatego jakieś poświęcenie jest także od nas wymagane

– mówił.

Senatorowie jako zarzut do ustawy wysuwali m.in. argument „dzielenia Polaków, na tych którzy będą mieć lub nie prawo do dnia wolnego”. Wskazywali także na straty, jakie poniesie w związku z dniem wolnym przemysł, na problemy obywateli mających zaplanowane np. zabiegi operacyjne lub sprawy sądowe oraz podnosili kwestię późnego zgłoszenia projektu.

Zgodnie z ustawą 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

We wtorek Sejm uchwalił projekt ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożony do izby niższej przez posłów PiS w poniedziałek.

Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senat, Dzień wolny
12 listopada dniem wolnym od pracy? Dziś sejm zajmie się projektem PiS

Sejm zajmie się dziś projektem ustawy, autorstwa posłów PiS, o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, z którego wynika, że 12 listopada 2018 r....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV