Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sędzia ze Szczytna nie przyznaje się do nienależnego pobierania pieniędzy za dojazdy do pracy

Fot. fotolia

Sędzia Sądu Rejonowego w Szczytnie Andrzej Janowski złożył wyjaśnienia. Sędzia nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu.

Szczycieński sędzia w maju 2009 roku otrzymał zgodę prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie na zamieszkiwanie w Iławie, czyli innej miejscowości niż siedziba sądu, w którym orzeka. Na tej podstawie w latach 2009-2018 co miesiąc składał wnioski o zwrot poniesionych kosztów przejazdów na trasie Iława – Szczytno.

Na początku października zeszłego roku prezes olsztyńskiego sądu nabrał wątpliwości co do rzetelności rozliczeń dokonywanych przez Andrzeja Janowskiego i cofnął mu zgodę na zamieszkiwanie w Iławie. Zwrócił się też do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Ten, w grudniu zarzucił sędziemu, że co najmniej od 1 marca 2010 roku do 15 czerwca 2018 składał wnioski o zwrot kosztów przejazdu na trasie Iława-Szczytno, w których miał poświadczać nieprawdę, bo faktycznie w tym czasie nie mieszkał w Iławie. W ocenie rzecznika dyscyplinarnego, Andrzej Janowski miał uzyskać nienależnie ponad 42 tysiące złotych, czym uchybił godności sprawowanego urzędu.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego otrzymał pisemne wyjaśnienia sędziego Andrzeja Janowskiego, w których nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Sędzia w swoich wyjaśnieniach podał okoliczności, które będą teraz weryfikowane poprzez przesłuchanie świadków i analizę dokumentów. Obwiniony sędzia wraz z wyjaśnieniami złożył również wniosek dowodowy m.in. o przesłuchanie szeregu osób w charakterze świadków.

Jednocześnie toczy się postępowanie karne prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie.

Autor: P.Karpiszen
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, Szczytko, przejazd, sędzia, dojazd
Nie będzie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka KRS

Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego decyzję w sprawie sędziego Macieja Nawackiego przekazał Michał Lasota, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Formułując swą ocenę, sędzia Nawacki działał w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV