Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Saudyjczyk nie był torturowany w Starych Kiejkutach

Saudyjczyk Mustafa Al-Hawsawi nie był torturowany w Starych Kiejkutach. Fot. Łukasz Węglewski

Nie ma mocnych przesłanek wskazujących, że Mustafa Al-Hawsawi mógł być torturowany w Starych Kiejkutach.

Sąd Rejonowy w Szczytnie oddalił zażalenie na decyzję prokuratury, która nie chciała uznać Saudyjczyka za osobę poszkodowaną w śledztwie dotyczącym tajnych więzień CIA w Polsce. Zażalenie złożyła brytyjska organizacja zajmująca się pomocą ofiarom tortur.

Sędzia Jan Steraniec stwierdził jednak, że decyzja prokuratury była słuszna. Prokurator Katarzyna Płończyk z krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej przyznaje, że nie ma kontaktu z Al-Hawsawim, który jest przetrzymywany w Guantanamo. Polscy śledczy wysłali już do Amerykanów sześć wniosków o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym tajnych więzień. Żaden z nich nie dotyczył wprawdzie bezpośrednio Al-Hawsawiego, ale też każdy został przez Amerykanów odrzucony.

Śledztwo dotyczące tajnych więzień CIA w Polsce miało zakończyć się w połowie przyszłego miesiąca, jednak prokuratura twierdzi, że na pewno zostanie przedłużone. W jego trakcie za poszkodowanych uznano trzy osoby.

Sprawą zainteresował się Andrzej Piedziewicz – posłuchaj

00:00 / 00:00

(apiedz/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stare Kiejkuty, tortury
Czy kolejny Saudyjczyk był torturowany w Polsce?

Czy Saudyjczyk podejrzany o terroryzm powinien być traktowany jako poszkodowany przez polską prokuraturę? Sąd w Szczytnie zadecyduje o tym za 2 tygodnie.  Sprawa dotyczy Mustafy Al-Hawsawiego,...

Zamknij
RadioOlsztynTV