Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sankcje na Rosję i Krajowy Plan Odbudowy. Posłuchaj Porannych Pytań

J. Cichoń i W. Kossakowski

O sankcjach nakładanych na Rosję oraz Krajowym Planie Odbudowy rozmawiali w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn parlamentarzyści z naszego regionu. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej.

– Cały świat, Unia Europejska, Polska poszukują skutecznych metod aby odwieść Putina od zabijania ludzi w Ukrainie – mówił poseł PiS Wojciech Kossakowski. Parlamentarzysta przyznał, że jest analizowany pomysł zablokowania transportu do obwodu kaliningradzkiego.

Stąd pomysły aby, po tych wszystkich sankcjach, jakie są nakładane na Rosję, na oligarchów, pomyśleć o tym, żeby w ten sposób dokuczyć Rosji. Pokazać, że my się nie godzimy na wojnę. Chociażby w postaci przemyślenia ruchu tranzytowego, transportującego żywność, czy wszelkie dobra materialne do Rosji.

Poseł PO Janusz Cichoń przyznał, że dotychczasowe sankcje nakładane na Rosję nie przynoszą skutku.

Musimy podejmować działania, które Rosjanie tak naprawdę odczują. I to są tego typu działania. Pamiętajmy, że w tej chwili płyną euro – może nie polskie złotówki, ale my też przecież kupujemy ropę, kupujemy gaz, węgiel jeszcze. Chcemy to zatrzymać, przynajmniej jeśli chodzi o węgiel – w tej chwili mamy ustawę w Sejmie.

W odpowiedzi na plany państw Unii Europejskiej zamknięcia dróg dla rosyjskich i białoruskich przewoźników, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko oświadczył: „Mam nadzieję, że Zachód ma na tyle zdrowego rozsądku, by nie pogrywać z nami w okolicach Kaliningradu”.

Posłowie odnieśli się także do rozmów na temat pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. – Negocjacje są zaawansowane, ale nie zakończone – mówił Wojciech Kossakowski. Podkreślił, że spotkania odbywają się w tej sprawie regularnie.

Nasz minister Buda co najmniej raz w tygodniu ma takie spotkanie. z zespołem przewodniczącej komisji. Zespół cały czas negocjuje. Wiadomo, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o szczegóły i pieniądze. Dodatkowo są wliczane kary za Turów. Ale gdybyśmy my zamknęli Turów i wpuścili migrantów z Białorusi, to zobaczmy, w jakiej sytuacji byłaby Polska.

– Rząd się potyka o własne nogi – komentował poseł PO Janusz Cichoń. – Problem można rozwiązać w łatwy sposób – dodał były wiceminister finansów.

Trzeba wrócić na ścieżkę państwa prawa. Łamiemy reguły konstytucyjne. Złamaliśmy zasady traktatowe dotyczące praworządności właśnie. Przegraliśmy sprawę warunkowości, czyli przekazywania tych środków europejskich w zamian za praworządność – tak mogę powiedzieć. I oczekiwania Unii Europejskiej są jednoznaczne. Powrót na ścieżkę prawa, likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przebudowa KRS-u.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nie ma szans na przyjęcie KPO, ponieważ nie doszliśmy jeszcze do porozumienia. „Polska jest suwerennym krajem, mamy zasady i w taki sposób będziemy określali warunki brzegowe porozumienia z Unią Europejską, które są dla nas akceptowalne”.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Janusz Cichoń
Poseł Babalski w Porannych Pytaniach: ile trzeba śmierci, żeby odciąć radykalnie Rosję od pieniędzy

- Kolejne reakcje Zachodu wobec Rosji muszą być radykalne - mówił w Porannych Pytaniach poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Babalski. Był pytany o to w kontekście...

Zamknij
RadioOlsztynTV