Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządowcy zabiegają o budowę Pętli Mazurskiej

Jezioro Śniardwy, fot. Wioleta Zalewska

Żeglarze i samorządowcy uparcie dążą do tego, aby na Mazurach powstała nowa droga wodna. Zbierają podpisy pod petycją, która ma trafić do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Pomysł powstania Pętli Mazurskiej, prowadzącej przez jeziora: Niegocin, Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno, Tyrkło i Śniardwy narodził się wiele lat temu. 15 samorządów z Warmii, Mazur i Podlasia – w większości z własnych pieniędzy – opracowało koncepcję rewitalizacji i budowy nowej drogi wodnej.

Obecnie, dzięki unijnemu wsparciu, prowadzony jest pierwszy etap przedsięwzięcia, czyli powstaje dokumentacja niezbędna do budowy kanału Tyrkło – Buwełno. Natomiast na budowę szlaku samorządów nie stać, dlatego muszą pozyskać fundusze zewnętrzne.

Inicjator petycji, właściciel giżyckiej Szkoły Żeglarstwa Artur Tomkiewicz liczy na to, że wzbudzi ona zainteresowanie Pętlą Mazurską na szczeblu ministerialnym:

00:00 / 00:00

Na wybudowaniu drogi wodnej zależy też mazurskim samorządom, które przyłączyły się do zbierania podpisów. Petycja jest dostępna m.in. na portalach Giżycka, Orzysza i Miłek – zachęca burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska:

00:00 / 00:00

Podpisy będą zbierane przez rok. Do tej pory pod petycją podpisało się ponad pół tysiąca osób. (ami/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, jezioro, samorządy, Jolanta Piotrowska, jeziora, żeglarze, Pętla Mazurska
Street dancerzy rywalizują w Giżycku

W Giżycku trwa trzecia edycja Międzynarodowych Zawodów Streetdance, czyli tańca ulicznego. Dziś swoje umiejętności prezentują zespoły breakdansowe, jutro zmierzą się grupy hip-hopowe. Udział zapowiedziały m.in. ekipy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV