Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządowa lista drogich życzeń. Upływa termin składania projektów na inwestycje strategiczne

Trwa zbieranie pomysłów na inwestycje strategiczne w nowej unijnej perspektywie finansowej. Urząd marszałkowski w Olsztynie do jutra (10 września) zbiera wnioski o wpisanie na listę inwestycji strategicznych w nowym rozdaniu unijnych pieniędzy.

Inwestycje strategiczne to projekty, które będą mogły liczyć na pierwszeństwo w dostępie do unijnych funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Część zostanie wpisana na listę projektów kluczowych, czyli będą miały gwarancję przyznania środków bez żadnego konkursu. Ale też nie każdy samorząd może takie inwestycje strategiczne proponować. To przywilej zarezerwowany dla samorządu województwa, dla związków gmin czy dla obszarów aglomeracyjnych.

Na razie poznaliśmy kilka zgłoszonych projektów. Sam samorząd województwa chciałby inwestować w lotnisko w Szymanach oraz tereny wokół niego.

Chcielibyśmy, aby w przyszłości można było mówić o naszej, warmińsko-mazurskiej Dolinie Lotniczej. Interesuje nas także wsparcie Elbląga, kwestia związana z przekopem Mierzei, rozbudową i całą infrastrukturą portową i około portową

– mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.

00:00 / 00:00

Pojawiły się również pomysły związane z Kanałem Elbląskim. Gminy skupione wokół niego zgłosiły np. projekt stworzenia sieci ścieżek rowerowych przez klika powiatów leżących nad kanałem. Jest też pomysł budowy mostu na wyspę Wielka Żuława na Jezioraku.

To jest taka inwestycja, która daje możliwości rozwojowe. Wyspa ma ponad 80 hektarów powierzchni, może być kołem zamachowym rozwoju nie tylko samej Iławy, ale i powiatu iławskiego

– przekonuje Roman Radtke z urzędu miasta w Iławie.

00:00 / 00:00

Są też pomysły dotyczące Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie złożyło projekt związany z poprawą jakości wody.

Głównym problemem, jaki teraz zauważamy, jest odbiór ścieków z jachtów, to znaczy zabezpieczenie Wielkich Jezior przed degradacją wynikającą ze stale rosnącego ruchu turystycznego. Zaproponowaliśmy rozwiązanie, które zakłada doposażenie portów i publicznych, i prywatnych w infrastrukturę do odbioru ścieków

– informuje dyrektor biura Stowarzyszenia Agnieszka Kombel-Gawlik.

00:00 / 00:00

Most na Wielką Żuławę czy system odbioru ścieków na Mazurach to pomysły, których koszty szacowane są na 20-30 milionów złotych. Znacznie droższe pomysły złożył do urzędu marszałkowskiego Olsztyn. Najdroższa, bo za ponad 200 milionów złotych, byłaby budowa ulicy Nowobałtyckiej w Olsztynie.

Wcześniej staraliśmy się o środki z programu Polska Wschodnia. Ta droga wówczas została umieszczona na liście rezerwowej, nie trafiła na listę podstawową. W związku z tym szukamy dla niej nowego źródła finansowania

– mówi prezydent miasta Piotr Grzymowicz. Olsztyn chciałby też wybudować ośrodek szkolenia piłkarskiego na dawnym stadionie Warmii, czy uczytelnić odkryte przy Wysokiej Bramie ruiny średniowiecznej rondeli.

00:00 / 00:00

Jaki będzie ostateczny kształt listy projektów strategicznych trudno obecnie przewidzieć. Urząd Marszałkowski w Olsztynie wciąż jest na etapie tworzenia Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021- 2027. Wciąż nie zakończyły się negocjacje umowy partnerstwa z rządem. Potem trzeba będzie jeszcze zyskać akceptację Komisji Europejskiej. Wartość całego Regionalnego Programu Operacyjnego ma wynieść 1 miliard 700 milionów złotych, ale nie wiadomo, jaką część tej kwoty będzie można wydać na projekty strategiczne, a jaka zostanie podzielona w konkursach, do których będą już mogły stawać wszystkie samorządy.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Olsztyn, euro, Urząd Marszałkowski, inwestycje strategiczne
Biegacze wrócili na ulice Olsztyna. Zakończył się XVIII Bieg Jakubowy

Mariola Studzińska i Daniel Leśniewski - jako pierwsi przybiegli na metę XVIII Biegu Jakubowego w Olsztynie. Po dwóch latach przerwy impreza sportowa wróciła na ulice miasta....

Zamknij
RadioOlsztynTV