Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Sąd zastosował najsurowszy środek”. Nastolatkowie, którzy śmiertelnie pobili mężczyznę trafią do poprawczaka

Dwaj nastolatkowie trafią do zakładu poprawczego. fot. fotolia

Sąd Rejonowy w Braniewie zdecydował o umieszczeniu w zakładzie poprawczym dwóch nastolatków, którzy w maju ubiegłego roku ciężko pobili 50-letnią kobietę i 60-letniego mężczyznę, który wskutek tego zmarł.

Sąd orzekł wobec Michała Z. i Dawida R. umieszczenie w zakładzie poprawczym, czyli zastosował najsurowszy środek przewidziany dla nieletnich. Postanowienie jest nieprawomocne

– poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski.

Chłopców w wieku 13 i niespełna 15 lat zatrzymano w maju ubiegłego roku. Na podstawie zapisu z kamer monitoringu i ustaleń policji wytypowano ich jako sprawców ciężkiego pobicia dwóch osób, w tym jednej ze skutkiem śmiertelnym. Obaj nastolatkowie przyznali się do zaatakowania napotkanej w mieście pary, ale motywy ich czynu nie są jasne. Do wyroku sądu umieszczono ich tymczasowo w schronisku dla nieletnich.

W dniu przestępstwa dyżurny komendy policji w Braniewie został powiadomiony o tym, że w okolicach placu Piłsudskiego i rzeki Pasłęki leży nieprzytomna kobieta. Policjanci, którzy tam pojechali, odnaleźli ciężko pobitą 50-latkę. Udzielili jej niezbędnej pomocy i wezwali pogotowie.

Kilkadziesiąt metrów dalej funkcjonariusze dostrzegli leżącego mężczyznę. Okazało się, że już nie żył. Najprawdopodobniej został kilkukrotnie uderzony w głowę kawałkiem betonu lub kamieniem. W wyniku odniesionych obrażeń 60-latek zmarł.

Umieszczenie w zakładzie poprawczym to najbardziej dotkliwy środek wychowawczy, jaki może orzec sąd rodzinny wobec nieletniego, który popełnił przestępstwo i wykazuje wysoki stopień demoralizacji. Sąd nie określa długości pobytu w takim zakładzie, zależy to od postępów w zachowaniu nastolatka i maksymalnie może trwać do osiągnięcia przez niego 21 roku życia.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, pobicie, Braniewo, nastolatek, śmiertelne pobicie, nastolatkowie, zakład poprawczy
Platforma Obywatelska kontra Prawo i Sprawiedliwość. Czy polska polityka zmieni się po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska?

Jeden na Jednego to słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Gośćmi Marka Lewińskiego byli: Łukasz Łukaszewski - Platforma Obywatelska Dariusz Rudnik - Prawo i...

Zamknij
RadioOlsztynTV