Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd skazał byłego komendanta. Po śmierci strażaka próbował zacierać ślady

Sąd Rejonowy w Kętrzynie wydał wyrok skazujący wobec byłego komendanta straży pożarnej w Kętrzynie oskarżonego w związku z tragicznym wypadkiem podczas ćwiczeń. Zginął wówczas młody strażak. Sąd stwierdził, że po wypadku doszło do zacierania śladów.

Sąd orzekł wobec Szymona S. karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat.

Szymon S. został oskarżony o przekroczenie uprawnień i podżeganie do składania fałszywych zeznań po wypadku w czerwcu 2018 roku podczas ćwiczeń na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Zginął wtedy 23-letni strażak – poinformował sędzia Adam Barczak, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Olsztynie.

W ocenie sądu, oskarżony po zaistnieniu wypadku na terenie komendy ułatwiał pięciu innym podległym mu strażakom złożenie fałszywych zeznań. W ten sposób utwierdził ich w przekonaniu, aby trzymali się jednej ustalonej, fałszywej wersji zdarzenia. Polegała na zatajaniu faktu, że były oddawane skoki na tzw. skokochron bez odpowiedniego przygotowania.

00:00 / 00:00

Sąd orzekł wobec oskarżonego także środek karny w postaci 2-letniego zakazu wykonywania zawodu strażaka oraz zajmowania stanowisk kierowniczych w Ochotniczej Straży Pożarnej.

W ocenie sądu, na oskarżonym jako komendancie straży pożarnej ciążyła szczególna odpowiedzialność. Zawód strażaka to zawód zaufania społecznego

– przekazał rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Olsztynie. Adam Barczak dodał, że – według sądu – komendant był autorytetem dla strażaków zeznających w sprawie, cieszył się ich zaufaniem i poważaniem, ale swoją bardzo dobrą opinię zaprzepaścił, nadużył swojego stanowiska, postępując karygodnie.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Podczas ćwiczeń zginął strażak. Oskarżony o ich zorganizowanie Marcin L. usłyszał wyrok

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w śmierć, sąd, strażak, straż pożarna, wyrok, proces, śmiertelny wypadek, komendant, skokochron, Sąd rejonowy w Kętrzynie, fałszywe zeznania
W jeziorze w Szczytnie znaleziono ciało mężczyzny

W Jeziorze Domowym Małym w Szczytnie znaleziono ciało mężczyzny. W drodze do szkoły natrafił na nie nastoletni chłopiec, który poinformował o fakcie rodziców, a ci wezwali...

Zamknij
RadioOlsztynTV